PIGE DOUBLE

Kategori: 
Danske Mesterskaber for Ungdom

1962: Britta Christensen/Else Marie Bertram, Virum-Sorgenfri/Stefan
1963: Britta Christensen/Anni Lauritsen, Virum-Sorgenfri/Husum
1964: Mette Schandorph/Anni Lauritsen, Stefan/Husum
1965: Mette Schandorph/Anni Lauritsen, Stefan/Husum
1966: Anne Mikkelsen/Britt Lauridsen, Husum
1967: Susanne Poulsen/Bende Jensen, Zero
1968: Eva Rudnicki/Susanne Poulsen, Zero
1969: Britta Andersen/Gitte Juhl, Borup
1970: Britta Andersen/Gitte Juhl, Borup
1971: Gitte Pettersson/Gitte Juhl, Borup
1972: Gitte Pettersson/Anette Dalmose, Borup/Kvik Næstved
1973: Helle Jansen/Birgit Crone, AB/Zero
1974: Kirsten Henriksen/Jytte Knudsen, Virum-Sorgenfri
1975: Jette Kristoffersen/Charlotte Reerslev,Viby
1976: Karin Westphal/Linda Bothmann, BTK 61
1977: Dorte Hauth/Merete Juel-Andersen, Virum-Sorgenfri
1978: Charlotte Polk/Jannie Nielsen, St. Klemens/Virum-Sorgenfri
1979: Tina Riishøj/Connie Jørgensen, Holmegård/Ballerup
1980: Liselotte Westergård/Jeanette Nielsen, Greve
1981: Jeanette Nielsen/Pia Toelhøj, Greve/Skoleparken
1982: Bettina Christoffersen/Litha Andersen, NFBTK/Holmegård
1983: Kimi Holst/Mette Dahlmann, Ballerup
1984: Pernille Knudsen/Tina Glaring, Ølstykke/Greve
1985: Isabel Laier/Gitte Woldum, Tåstrup
1986: Anette Sørensen/Marianne Bastholm, B 75
1987: Lea Ovesen/Charlotte Hansen, Vig/Gråmose
1988: Katja Leoni/Merete Bech, Greve/Klovborg
1989: Joan Larsen/Pernille Michael, Ballerup/Brønshøj
1990: Sabine Borre Larsen/Trine Clement, Frem Sakskøbing
1991: Sabine Borre Larsen/Pia Finnemann, Frem Sakskøbing/Ballerup
1992: Sabine Borre Larsen/Pia Finnemann, Frem Sakskøbing/Ballerup
1993: Sabine Borre Larsen/Janne M. Jensen, Frem Sakskøbing/Gladsaxe
1994: Nellie Marx/Karin Nielsen, BTK 61
1995: Michelle Nielsen/Tina Jørgensen, Frem Sakskøbing/Tårnby/Battet
1996: Rikke Mortensen/Vivi Tu, Frem Sakskøbing/Stautrup
1997: Rikke Mortensen/Tanja Mørup, Frem Sakskøbing/BTK 61
1998: Rikke Jensen/Mie Skov, Frem Sakskøbing/Ølstykke
1999: Louise Strømberg/Mie Skov, Sorø/Ølstykke
2000: Cecilie Langhans/Linn Korsgaard, Hillerød
2001: Asløg Andersen/Pernille Brøker, Nørreå
2002: Asløg Andersen/Pernille Brøker, Nørreå
2003: Cecilie Mikkelsen/Pernille Søndergaard, Team Hørning/Snejbjerg
2004: Kimmie Sørensen/Julie Thomsen, Ballerup
2005: Anna Sjøstrøm/Katja Riis, Bornholm
2006: Mie Jacobsen/Nicole Vinther-Jensen, VRI/Brøndby BC
2007: Mie Jacobsen/Nicole Vinther-Jensen, VRI/Brøndby BC
2008: Simone Dueholm/Rikke Nørskov, Brøndby BC/Stautrup
2009: Linnea Hindersson/Cecilie Stoffer, Brøndby BC/Albertslund
2010: Linnea Hindersson/Emma Højlund, Brøndby BC/Sisu/MBK
2011: Louise Karoline Jakobsen/Cecilie Lind, Smørum/København
2012: Nicoline Koefoed/Karoline Dam Mortensen, Bornholm
2013: Sophie Walløe/Nicoline Koefoed, Ballerup/Bornholm
2014: Anisha Iyer/Louise Foldøy Steffens, Greve/Kildeskoven
2015: Thea Amalie Nielsen/Louise Foldøy Steffens, Søhøjlandet/Brønshøj
2016: Thea Amalie Nielsen/Xenia Rindom, Søhøjlandet/B 75
2017: Xenia Rindom/Jocefina Haagensen, B 75/Hvidovre
2018: Sally Maribo/Anna V. Ansø, Viby/Brønderslev

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Dato: 
20.05.2018