HERRE JUNIOR

Kategori: 
Danmarksturneringen

1958: Stjernen
(John Christensen, Jørgen Frederiksen, Alex Nielsen)
1959: Fight
(Jørgen Z. Nielsen, Søren Sørensen, Ronny Andersen)
1960: OBC
(Jørn Kildemann, Vagn Lyhne, Gerner Duch)
1961: Zero
(Henning Thorsen, Finn Jensen, Lasse Larsen)
1962: Zero
(Henning Thorsen, John Ovesen, Jørn Milner)
1963: Zero
(Brian Petersen, Stig Lüthje, Jørn Milner)
1964: Zero
(Brian Petersen, Stig Lüthje, Frank Jensen)
1965: MBK
(Claus Pedersen, Per Laursen, Keld Lyngholm)
1966: RBC
(Palle Jensen, John Horup, Hans Jørgen Pedersen)
1967: Zero
(Ole Rasmussen, Frank Jensen, Olav Popp)
1968: Zero
(Olav Popp, Mogens Lorentzen, Allan Madsen)
1969: Brønshøj
(Steen Kyst, Michael Christiansen, Bjarne Grimstrup)
1970: Brønshøj
(Steen Kyst, Michael Christiansen, Rene Brian Jensen)
1971: Zero
(Carsten Hansson, Torben Fog, André Møller)
1972: BTK 61
(Flemming Druedahl, André Møller, Bent Svendsen)
1973: BTK 61
(Flemming Druedahl, Bjarne Nielsen, Karsten Reitov)
1974: BTK 61
(Flemming Druedahl, Claus Hansen, Jesper Laursen)
1975: VRI
(Lars Falck, Henrik Pedersen, Torben Lund)
1976: Brønshøj
(Kim Larsen, Niels Linding, Flemming Weinrich, Søren Friby)
1977: Virum-Sorgenfri
(Bo Holmsgård, Lars Hauth, Lars Olsen, Knud Lillegård)
1978: MK 31
(Jan Larsen, Johnny Johansson, John Jansen, Allan Thelix)
1979: MK 31
(Jan Mejlstrøm, Per Mejlstrøm, John Jansen, Allan Thelix, Torben Ehlers)
1980: Sporvejene
(Bent Henckel, Ken Frederiksen, Kenneth Løyche, Søren Reinhold)
1981: Virum-Sorgenfri
(Niels Børsting, John Sabalic, Brian Nielsen, Jan Høgelund)
1982: Virum-Sorgenfri
(Brian Nielsen, Lars B. Hansen, Christian Wieth, Anders Leth, Henrik Schmitz)
1983: Viby
(Claus Junge, Niels Lorentzen, Bjarke Wolmar, Martin Møller)
1984: Brønshøj
(Poul Erik Petersen, Christopher Kjær, Lars Trokner, Jens Folker)
1985: Esbjerg
(Brian Nielsen, Bo Hansen, Peter Hansen, Steffen Enni)
1986: VRI
(Flemming Sunn, Jesper Hansen, Anders Holm, Allan Juhl)
1987: Frem Sakskøbing
(Anders Larsen, Morten Busch, John Madsen, Kristian Korsgård)
1988: OB
(Carsten Kofod, Søren Jacobsen, Jesper Hansen, Martin Knudsen, Søren Storm)
1989: Virum-Sorgenfri
(Peter Micheelsen, Troels Vester, Johan Stoustrup, Henrik Lilja, Søren Meier)
1990: Brønshøj
(Frank Gyldskov, Jan Jensen, Michael Mejlsfeldt, Andreas Magnussen)
1991: Brønshøj
(Frank Gyldskov, Michael Mejlsfeldt, Rene Davidsen, Bertil Thøfner)
1992: Slagelse
(Carsten Ellegård, Anders Rytter, Kasper Gade, Klavs Gregersen)
1993: BTK 61
(Alex Parslev, Henrik Ejlerskov, Robert Hartburg, Ich Voong, Jannik Moestrup)
1994: Køge Bugt
(Jesper Dahl, Thomas Kristensen, Jimmi Ekberg, Brian Stålkjær, Dennis Krog)
1995: Hørsholm-Usserød
(Franz Rasmussen, Tony Høy-Nielsen, Jacob Wissum, Michael Novod)
1996: Kvik Næstved
(Allan Nielsen, Jacob Strømberg, Jens Holm-Hansen, Morten Rossé)
1997: tst
(Thomas Bak, Morten Steffensen, Martin Karlsen, Wilhelm Conrad)
1998: Esbjerg
(Claes Jensen, Brian Vester, Stephan Jensen, Laurids Jørgensen)
1999: Esbjerg
(Claes Jensen, Thomas Nielsen, Stephan Jensen, Laurids Jørgensen)
2000: Esbjerg
(Stephan Jensen, Claus Arnsbæk, Claes Jensen, Thomas Nielsen, Kristian Therkelsen)
2001: Kvik Næstved
(Morten Bo Petersen, Nick Olsen, Moussa Olsen, Stefan Andreasen)
2002: Brønshøj/Virum-Sorgenfri
(Silas Friby, Martin Kocman, Michel Fraenkel, David Hindersson)
2003: Virum-Sorgenfri
(Mikkel Hindersson, Mikkel Andersen, Daniel Karas, Jacob Dyrvang)
2004: BTK 61
(Kresten Hougaard, Casper Bøttcher, Benjamin Madsen, Thusi Gunam)
2005: BTK Fyn
(Morten Hyrup, Rasmus Klein-Døssing, Frederik Dalager, Rasmus Kingo, Simon Nielsen)
2006: BTK 61
(Casper Bøttcher, Thusi Gunam, Martin Hansen, Casper Gammelmark, Peter Holm-Hansen)
2007: Albertslund IF
(Kimmie Sørensen, Martin Baltzer, Jonathan Stonor, Jonathan Groth)
2008: Hillerød
(Casper Nordahl, Casper Tingleff, Asbjørn Reenberg, Mads Britze, Peter Harslund)
2009: Århus
(Tobias Stemann Lau, Alexander Schou-Jørgensen, Sebastian Schubert, Michael Jørgensen)
2010: Hillerød
(Frederik Ryborg, Peter Harslund, Jacob Reuther, Asbjørn Reenberg, Mads Harslund)
2011: Amager
(Tobias Rasmussen, Claus Schou Nielsen, Ian Lundqvist, Micki Herskind og Kasper Rasmussen)
2012: BB/KBTK
(Ruben S. Jensen, Viktor Stilling, Micki Herskind, Alexander Ghisalberti, Kasper Furbo, Ivan Ou)
2013: Roskilde Bordtennis
(Jonathan Kofoed Hansen, Micki Herskind, Nicolai Nordahl Jensen, Kennet Kjelgaard Hansen)
2014: Holme Olstrup
(Jeppe Spottog, Nicolai Nordahl Jensen, Frederik Tram, Mathias Ringstrømm)
2015: Holme Olstrup
(Jeppe Spottog, Guo Wenjie, Mathias Ringstrømm, Kasper Jacobsen, Frederik Tram, Jonas Jakobsen)
2016: Hillerød GI
(Daniel Simonsen, Mads Pærregaard, Mads Zebitz Larsen, Rasmus Brender)
2017: Amager BTK
(Nicholai Nyborg, Benjamin Karl Nielsen, Emil Friis-Hansen, Michael Ejlersen, Emil Lynge Sørensen)
2018: Silkeborg BTK
(Cristian David Hold, Victor Amstrup, Simon Larsen, Matias Larsen) 

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Dato: 
28.05.2018