DAMER

Kategori: 
Danmarksturneringen

1953: Esbjerg
(Gudrun Kahns, Frida Brøbech, Grethe Knudsen)
1954: Esbjerg
(Gudrun Kahns, Frida Brøbech, Annelise Nielsen)
1955: København
(Frida Brøbech, Aggie Schyum, Else Blondin)
1956: Stefan
(Inge Terphøj, Lise Christensen, Alice Silfwander)
1957: Stefan
(Evy Schandorph, Lise Christensen, Alice Silfwander)
1958: Stefan
(Evy Schandorph, Lise Christensen, Bente Utoft)
1959: Stefan
(Evy Schandorph, Lise Christensen, Bente Utoft)
1960: Esbjerg
(Gudrun Kahns, Ingelise Laursen, Birthe Davidsen)
1961: Stefan
(Evy Schandorph, Lise Christensen, Bente Utoft)
1962: Stefan
(Evy Schandorph, Lise Nielsen, Bente Utoft)
1963: Stefan
(Evy Schandorph, Bente Utoft, Eva Christoffersen)
1964: BTK 61
(Else Marie Hansen, Astrid Eggertsen, Birgit Eggertsen)
1965: Virum-Sorgenfri
(Lis Ramberg, Britta Christensen, Annelis Jacobsen)
1966: Virum-Sorgenfri
(Lis Ramberg, Britta Christensen, Annelis Jacobsen)
1967: Battet
(Brita Henriksen, Elin Henriksen, Birgit Kjellander)
1968: Battet
(Brita Henriksen, Elin Henriksen, Birgit Kjellander)
1969: Battet
(Brita Henriksen, Elin Henriksen, Birgit Kjellander)
1970: Virum-Sorgenfri
(Britta Christensen, Lisbet Pedersen, Marianne Friis)
1971: Virum-Sorgenfri
(Britta Christensen, Lisbet Pedersen, Marianne Friis)
1972: MBK
(Kirsten Lyngholm, Dorthe Pedersen, Jette Pedersen)
1973: Borup
(Britta Andersen, Winnie Andersen, Gitte Juhl)
1974: Ballerup
(Annie Larsen, Britt Møller, Susanne Nielsen)
1975: Ballerup
(Annie Larsen, Britt Møller, Susanne Nielsen)
1976: Zero
(Susanne Pedersen, Bende Jensen, Inge Larsen)
1977: Zero
(Susanne Pedersen, Bende Jensen, Birgit Crone)
1978: Ballerup
(Annie Larsen, Britt Møller, Susanne Nielsen)
1979: Zero
(Susanne Pedersen, Lone Jakobsen, Birgit Crone
1980: Zero
(Lone Jakobsen, Bende Jensen, Birgit Crone)
1981: Zero
(Susanne Pedersen, Lone Jakobsen, Birgit Crone)
1982: Zero
(Susanne Pedersen, Lone Jakobsen, Ulla Pedersen)
1983: OB
(Charlotte Polk, Jonna Sørensen, Inge Pedersen)
1984: BTK 61
(Christel Frederiksen, Mette Oxfeldt, Anne-Karina Bastman)
1985: BTK 61
(Christel Frederiksen, Mette Oxfeldt, Anne-Karina Bastman)
1986: Virum-Sorgenfri
(Pia Toelhøj, Pia Hansen, Merete Juel-Andersen)
1987: Ballerup
(Annie Ramberg, Britt Møller, Connie Jørgensen)
1988: Ballerup
(Annie Ramberg, Britt Møller, Mette Dahlmann)
1989: BTK 61
(Christel Frederiksen, Tina Glaring, Tina Waldau)
1990: BTK 61
(Christel Frederiksen, Tina Waldau, Mette Dahlmann, Jette Vieg)
1991: BTK 61
(Christel Frederiksen, Tina Waldau, Mette Dahlmann, Katja Leoni)
1992: OB
(Charlotte Gjeding, Jonna Sørensen, Charlotte Hundebøll, Mette Nielsen)
1993: Ballerup
(Susanne Pedersen, Joan Larsen, Pia Finnemann, Tina Karlsen, Annie Ramberg)
1994: Ballerup
(Susanne Pedersen, Joan Larsen, Pia Finnemann, Tina Karlsen)
1995: Frem Sakskøbing
(Chuqin Feng, Sabine Borre Larsen, Janne M. Jensen, Mette Poulsen)
1996: Frem Sakskøbing
(Chuqin Feng, Sabine Borre Larsen, Janne M. Jensen, Mette Poulsen)
1997: Frem Sakskøbing
(Chuqin Feng, Janne Jensen, Mette Poulsen, Annette Nørregård, Michelle Nielsen)
1998: Hørning
(Lin Yang, Trine Grauholm, Christina Jessen, Jette Vieg, Karin Kruse)
1999: Hørning
(Lin Yang, Trine Grauholm, Christina Jessen, Jette Vieg, Karin Kruse)
2000: Hørning
(Lin Yang, Trine Grauholm, Christina Jessen, Lisbeth Poulsen)
2001: Team Hørning
(Lin Yang, Trine Grauholm, Janne M. Jensen og Christina Jessen)
2002: Team Hørning
(Lin Yang, Trine Grauholm, Elena Vlahova og Christina Jessen)
2003: Ballerup
(Michelle Nielsen, Susanne Pedersen, Annie Ramberg)
2004: Team Hørning
(Christina Jessen, Christina Frost, Rikke Jensen)
2005: Sisu/MBK
(Bela Katchiouriner, Trine Grauholm, Signe Andersen, Anne Andersen)
2006: BTK 61
(Pia Finnemann, Janne Jensen, Christina Frost, Christina Jessen)
2007: BTK Vedbæk
(Eldijana Bentsen, Felicia Falck, Emily Ingves, Malin Håkansson, Kathrine Ildal)
2008: Sisu/MBK
(Bela Katchiouriner, Pernille Pødenphant Søndergaard, Pernille Agerholm, Mie Jacobsen)
2009: BTK Vedbæk
(Wang Jia Yin, Jacqueline Lai Yuen Lee, Felicia Falck, Emily Ingves)
2010: Københavns BTK
(Anne Cathrine Bomann, Izabell Nørlem, Simone Dueholm, Pernille Michael)
2011: BTK Vedbæk
(Wang Jia Yin, Henrika Punnonen, Julie Thomsen, Katrine Ildal)
2012: København
(Sabine Borre Larsen, Natalia Mikaylova, Tina Stochmal, Karin Lind)
2013: København
(Sabine Borre Larsen, Natalia Mikaylova, Tina Stochmal, Karin Lind)
2014: Brønshøj
(Sabine Borre Larsen, Izabell Nørlem, Jessica Johnsson, Liss Rasmussen)
2015: Sisu/MBK
(Jun Yang Zhang, Malene Kaag, Rikke Nørskov, Emma Højlund, Ida G. Nielsen)
2016: Køge Bugt
(Wu Xiaoning, Susanne Pedersen, Jette Vieg)
2017: Sisu/MBK
(Pernille Refstrup Agerholm, Pernille Pødenphant Søndergaard, Rikke Nørskov, Malene Kaag)
2018: Hillerød GI
(Chen Yan, Pia Toelhøj, Tina Stochmal, Petra Sörling)

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Dato: 
03.06.2018