Ungdoms EM, Bratislava

Dato: 
16.07.2015

- samtlige danske kampe i holdturneringen

Piger
Indledende pulje, fredag den 10/7, kl. 11.00
Danmark – Luxembourg……3-1
Louise Foldøy Steffens – Larissa Gales, 3-2 (9-11, 11-8, 11-4, 6-11, 12-10)
Sophie Walløe (nr. 65 på Europaranglisten for piger) – Julie Poncin, 3-0 (11-8, 11-5, 11-5)
Walløe/Louise Andersen – Gales/Poncin, 3-0 (12-10, 11-5, 14-12)
Sophie Walløe – Larissa Gales, 3-1 (11-6, 1-11, 11-9, 13-11)

Indledende pulje, lørdag den 11/7, kl. 9.00
Italien – Danmark……3-1
Jamila Laurenti – Louise Foldøy Steffens, 3-1 (7-11, 11-7, 11-7, 11-6)
Elisa Armanini (nr. 123 på Europaranglisten for piger) - Sophie Walløe (nr. 65 på Europaranglisten for piger), 3-1 (11-5, 11-4, 10-12, 11-7)
Martina Nino/Irene Favaretto – Walløe/Louise Andersen, 1-3 (8-11, 7-11, 11-5, 6-11)
Jamila Laurenti – Sophie Walløe, 3-1 (11-9, 5-11, 11-4, 11-9)

Indledende pulje, lørdag den 11/7, kl. 15.00
Estland - Danmark……3-1
Aleksandra Kuprikova – Louise Foldøy Steffens, 3-2 (8-11, 7-11, 11-8, 11-8, 11-6)
Sofia Geroiskaja – Sophie Walløe (nr. 65 på Europaranglisten for piger), 1-3 (11-9, 10-12, 1-11, 8-11)
Kuprikova/Geroiskaja – Walløe/Louise Andersen, 3-1 (12-10, 9-11, 12-10, 11-6)
Aleksandra Kuprikova – Sophie Walløe, 3-1 (10-12, 11-3, 11-8, 11-9)
Én sejr og to nederlag i anden kategori betyder, at de danske piger slutter som nr. 3 af de 4 nationer i puljen. Dermed skal holdet spille om placeringerne 25-34. I første omgang i en fem-nationers pulje og efterfølgende én endelig placeringskamp.

Gruppe O, om placeringerne 25-34, søndag den 12/7, kl. 15.00
Danmark - Montenegro……3-2
Louise Andersen - Ivona Petric, 0-3 (4-11, 6-11, 8-11)
Sophie Walløe - Nadja Sekulovic, 3-0 (11-3, 11-2, 11-3)
Andersen/Louise Foldøy Steffens – Petric/Sekulovic, 1-3 (8-11, 10-12, 11-9, 11-13)
Sophie Walløe - Ivona Petric, 3-1 (11-6, 2-11, 11-5, 14-12)
Louise Andersen - Nadja Sekulovic, 3-0 (12-10, 11-8, 11-4)

Gruppe O, om placeringerne 25-34, mandag den 13/7, kl. 9.00
Danmark - Wales……3-0
Louise Andersen – Lydia John, 3-2 (5-11, 11-8, 11-7, 8-11, 11-8)
Sophie Walløe – Beth Richards, 3-0 (11-4, 11-5, 11-8)
Walløe/Louise Foldøy Steffens – Richards/John, 3-1 (11-7, 5-11, 11-8, 11-6)

Gruppe O, om placeringerne 25-34, mandag den 13/7, kl. 15.00
Danmark – Schweiz……3-1
Louise Foldøy Steffens – Céline Credaro, 3-1 (6-11, 11-6, 11-9, 12-10)
Sophie Walløe – Mireille Kroon, 3-1 (6-11, 11-4, 11-7, 12-10)
Steffens/Louise Andersen – Credaro/Rehorek, 1-3 (11-7, 9-11, 8-11, 8-11)
Sophie Walløe – Céline Credaro, 3-0 (11-8, 11-5, 11-1)

Gruppe O, om placeringerne 25-34, tirsdag den 14/7, kl. 9.00
Irland - Danmark……3-2
Kate Whelan - Sophie Walløe (nr. 65 på Europaranglisten for piger), 0-3 (7-11, 5-11, 7-11)
Katie McGlone (nr. 122 på Europaranglisten for piger) – Louise Andersen, 3-0 (11-4, 11-7, 11-8)
Whelan/McGlone - Andersen/Louise Foldøy Steffens, 3-1 (6-11, 13-11, 11-8, 12-10)
Katie McGlone – Sophie Walløe, 2-3 (5-11, 10-12, 11-9, 12-10 efter 8-10, 3-11)
Kate Whelan - Louise Andersen, 3-1 (11-6, 11-6, 7-11, 11-9)
Dermed slutter de danske piger som nr. 2 i gruppe P med tre sejre i fire kampe. De skal nu spille om placeringerne 27-28.

Kamp om placeringerne 27-28, tirsdag den 14/7 kl. 15.00
Bulgarien – Danmark……3-2
Kalina Hristova – Louise Foldøy Steffens, 3-0 (11-7, 11-9, 11-5)
Teodora Petkova - Sophie Walløe, 0-3 (12-14, 3-11, 4-11)
Hristova/Petkova - Steffens/Louise Andersen, 3-2 (9-11, 11-7, 4-11, 11-9, 11-8)
Kalina Hristova – Sophie Walløe, 1-3 (9-11, 8-11, 12-10, 8-11)
Teodora Petkova – Louise Foldøy Steffens, 3-1 (12-10, 18-20, 12-10, 11-8)
Dermed slutter det danske pigelandshold som nr. 28.

Damejunior
Indledende pulje, fredag den 10/7, kl. 9.00
Ukraine – Danmark……3-0
Kateryna Kiziuk - Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-0 (11-8, 11-4, 11-6)
Solomiya Brateyko - Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-0 (11-9, 11-4, 11-6)
Yuliya Synytsyna - Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for juniorer), 3-2 (6-11, 11-2, 11-7, 9-11, 11-4)

Indledende pulje, fredag den 10/7, kl. 15.00
Hviderusland – Danmark……3-0
Alina Nikitchanka (nr. 14 på Europaranglisten for damejuniorer) - Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-1 (12-10 efter 8-10, 9-11, 11-6, 11-6)
Daria Trigolos (nr. 11 på Europaranglisten for junior) – Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-0 (11-8, 11-5, 11-3)
Hanna Patseyeva (nr. 20 på Europaranglisten for damejuniorer) - Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for juniorer), 3-1 (11-9, 5-11, 13-11 efter 9-10 og 10-11, 11-8)

Indledende pulje, lørdag den 11/7, kl. 9.00
Danmark – Armenien……3-0
Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer) - Elen Bakhchajyan, 3-1 (7-11, 11-5, 11-5, 11-3)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) - Svetlana Yeghiazaryan, 3-0 (11-9 efter 7-9, 11-5, 11-1)
Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) - Meri Hovhannisyan, 3-1 (4-11, 11-5, 11-8, 11-8)

Indledende pulje, lørdag den 11/7, kl. 19.00
Danmark – Slovakiet……3-1
Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer) - Katarina Belopotocanova (nr. 109 på Europaranglisten for damejuniorer), 2-3 (9-11, 11-5, 11-4, 8-11, 9-11 efter 7-4)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) - Karolina Furkova (nr. 134 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-2 (9-11, 7-11, 11-9, 11-8, 11-9)
Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) – Monika Urikova (nr. 140 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-2 (11-6, 5-11, 11-7, 9-11, 11-9 efter 5-1 og 8-9)
Nicoline Koefoed - Katarina Belopotocanova, 3-0 (11-6, 11-8, 15-13)
To sejre og to nederlag i anden kategori betyder, at de danske damejuniorer slutter som nr. 3 af de 5 nationer i puljen. Dermed skal holdet spille om placeringerne 25-34. I første omgang i en ny fem-nationers pulje og efterfølgende én endelig placeringskamp.

Gruppe P, om placeringerne 25-34, søndag den 12/7, kl. 11.00
Danmark - Bosnien Hercegovina……3-0
Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer) – Ajla Salkic (nr. 280 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-2 (11-5, 9-11, 11-6, 7-11, 11-7)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) – Elda Ehic, 3-2 (11-9, 7-11, 6-11, 13-11 efter matchbold til Elda, 11-5)
Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) – Nedzma Mulalic, 3-0 (11-6, 11-5, 15-13)

Gruppe P, om placeringerne 25-34, søndag den 12/7, kl. 17.00
Danmark – Letland……3-0
Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer) – Inga Birzniece, 3-0 (11-2, 11-9, 11-6)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) – Diana Rusinova, 3-1 (11-8, 6-11, 11-8, 11-9)
Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) – Viktorija Majorova, 3-0 (11-5, 11-8, 11-5)

Gruppe P, om placeringerne 25-34, mandag den 13/7, kl. 15.00
Danmark – Litauen……3-2
Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer) – Egle Orlovaite (nr. 107 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-2 (6-11, 8-11, 14-12 efter 9-10 og 10-11, 11-6, 11-5)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) – Vanesa Razinskyte (nr. 256 på Europaranglisten for damejuniorer), 1-3 (11-9, 8-11, 8-11, 10-12)
Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) – Jogaile Rudzinskaite (nr. 237 på Europaranglisten for damejuniorer), 2-3 (11-4, 8-11, 11-7, 10-12 efter 10-8, 8-11)
Nicoline Koefoed – Egle Orlovaite, 3-2 (11-9, 3-11, 9-11, 11-6 efter 3-5, 11-4)
Sofie Egeholt Bang – Vanesa Razinskyte, 3-0 (11-7, 11-5, 11-5)

Gruppe P, om placeringerne 25-34, tirsdag den 14/7, kl. 9.00
Danmark-Grækenland……3-1
Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer) – Ifigeneia Isampaloglou, 3-1 (11-8, 7-11, 11-8, 11-6)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) – Panagiota Andrianou, 3-0 (11-5, 11-6, 11-3)
Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) – Georgia Chatzilygeroudi, 2-3 (11-9 efter 1-5, 6-11, 8-11, 11-6, 4-11)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) – Ifigeneia Isampaloglou, 3-1 (12-10, 11-8, 8-11, 11-8)
Dermed vinder de danske damejuniorer gruppe P med fire sejre ud af fire mulige og skal spille om placeringerne 25-26.

Kamp om placeringerne 25-26, tirsdag den 14/7 kl. 15.00
Danmark – Østrig……3-1
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) – Jessica Zlatilova (nr. 123 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-2 (11-3, 11-9, 2-11, 11-13, 11-9)
Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer) – Karoline Mischek (nr. 41 på Europaranglisten for damejuniorer), 0-3 (6-11, 10-12 efter 10-5, 7-11)
Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) – Sandra Fuchs (nr. 252 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-2 (14-12, 11-8, 6-11, 8-11, 11-9)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) – Karoline Mischek, 3-2 (5-11, 11-3, 7-11, 11-5, 11-8)
Dermed slutter det danske damejuniorhold som nr. 25 efter to nederlag - det ene til Hviderusland, der senere nåede til EM-finalen, hvor de tabte til Rumænien. Det andet nederlag var til Ukraine, der i 1/8-finalen tabte til de senere Europamestre fra Rumænien. Damejuniorholdet vandt efter de to nederlag de næste syv kampe i turneringen.

Drenge
Indledende pulje, fredag den 10/7, kl. 11.00
Rusland – Danmark……3-0
Artem Dvoynikov (nr. 9 på Europaranglisten for drenge) – Peter Svenningsen (nr. 76 på Europaranglisten for drenge), 3-0 (11-8, 11-6, 11-6)
Lev Katsman (nr. 18 på Europaranglisten for drenge) - Peter Trans, 3-0 (11-8, 11-5, 11-7)
Dvoynikov/Katsman – Svenningsen/Trans, 3-0 (11-6, 11-9, 11-8)

Indledende pulje, fredag den 10/7, kl. 17.00
Tyrkiet - Danmark……3-2
Sadettin Gencer (nr. 133 på Europaranglisten for drenge) - Peter Svenningsen (nr. 76 på Europaranglisten for drenge), 3-2 (15-13, 10-12, 8-11, 11-7, 11-7 efter 1-7)
Umut Emre Bassan (nr. 96 på Europaranglisten for drenge) - Peter Trans, 2-3 (9-11, 11-4, 4-11, 11-9, 9-11)
Selim Bilal/Tugay Yilmaz - Svenningsen/Trans, 1-3 (11-13, 5-11, 11-6, 8-11)
Umut Emre Bassan - Peter Svenningsen, 3-0 (13-11, 11-2, 11-9)
Sadettin Gencer – Peter Trans, 3-0 (11-4, 11-7, 12-10 efter 7-10)

Indledende pulje, lørdag den 11/7, kl. 11.00
Frankrig – Danmark……3-0
Jules Rolland (nr. 14 på Europaranglisten for drenge) - Sune Pedersen (nr. 143 på Europaranglisten for drenge), 3-0 (11-5, 11-7, 11-5)
Leo de Nodrest (nr. 12 på Europaranglisten for drenge) - Peter Trans, 3-0 (11-8, 12-10, 11-9)
Irvin Bertrand/Lilian Bardet - Trans/Svenningsen, 3-2 (11-8, 3-11, 9-11, 11-3, 11-6)
Tre nederlag i første kategori betyder, at de danske drenge slutter som nr. 4 af de 4 nationer i puljen. Dermed skal holdet spille en playoff-kamp for at komme blandt de 16 bedste nationer.

Playoff-kamp, søndag den 12/7, kl. 9.00
Grækenland – Danmark……3-0
Vasileios Antoniadis (nr. 83 på Europaranglisten for drenge) – Peter Svenningsen (nr. 76 på Europaranglisten for drenge), 3-1 (8-11, 11-9, 11-7, 11-5)
Ioannis Sgouropoulos (nr. 11 på Europaranglisten for drenge) – Peter Trans, 3-1 (5-11, 11-4, 12-10, 11-4)
Antoniadis/Sgouropoulos – Svenningsen/Trans, 3-0 (11-9, 11-5, 11-7)
Drengene skal nu spille om placeringerne 17-28. I første omgang i 1 af 4 tre-nationers puljer.

Gruppe N, om placeringerne 17-28, søndag den 12/7, kl. 15.00
Danmark-Skotland……3-1
Sune Pedersen (nr. 143 på Europaranglisten for drenge) - Dylan Curry, 3-0 (14-12, 11-6, 11-8)
Peter Svenningsen (nr. 76 på Europaranglisten for drenge) - Calum Morrison, 2-3 (11-7, 6-11, 11-4, 5-11, 7-11)
Svenningsen/Peter Trans – Morrison/Keir Morton, 3-2 (11-8, 11-2, 8-11, 9-11, 11-3)
Sune Pedersen – Calum Morrison, 3-1 (7-11, 11-8, 11-7, 11-8)

Gruppe N, om placeringerne 17-28, mandag den 13/7, kl. 15.00
Finland – Danmark……3-1
Pedram Moradabbasi (nr. 134 på Europaranglisten for drenge) - Sune Pedersen (nr. 143 på Europaranglisten for drenge), 1-3 (11-8, 6-11, 10-12, 8-11)
Alex Naumi (nr. 123 på Europaranglisten for drenge) - Peter Trans, 3-0 (11-7, 11-9, 11-8)
Moradabbasi/Naumi - Trans/Peter Svenningsen, 1-3 (11-7, 11-6, 8-11, 12-10)
Alex Naumi – Sune Pedersen, 3-1 (11-9, 9-11, 11-6, 11-9)
Drengene skal nu spille om placeringerne 21-24.

Kamp om placeringerne 21-24, tirsdag den 14/7 kl. 9.00
Danmark-Ukraine……3-0
Sune Pedersen (nr. 143 på Europaranglisten for drenge) - Anton Limonov (nr. 115 på Europaranglisten for drenge), 3-2 (7-11, 11-9, 9-11, 11-8, 11-8)
Peter Svenningsen (nr. 76 på Europaranglisten for drenge) - Ostap Riznychenko, 3-0 (13-11, 11-9, 11-9)
Svenningsen/Peter Trans – Limonov/Volodymyr Lushnikov, 3-2 (11-8, 8-11, 9-11, 11-6, 11-7)

Kamp om placeringerne 21-22, tirsdag den 14/7 kl. 15.00
Danmark – Tjekkiet……3-0
Sune Pedersen (nr. 143 på Europaranglisten for drenge) - Matej Siwiec (nr. 75 på Europaranglisten for drenge), 3-2 (11-8, 11-7, 5-11, 8-11, 11-6)
Peter Svenningsen (nr. 76 på Europaranglisten for drenge) - Tomas Koldas (nr. 82 på Europaranglisten for drenge), 3-1 (9-11, 11-9, 11-9, 11-7)
Svenningsen/Peter Trans – Koldas/Siwiec, 3-2 (4-11, 7-11, 11-7, 11-9, 11-4)
Dermed slutter det danske drengehold som nr. 21.

Herrejunior
Indledende pulje, fredag den 10/7, kl. 13.00
Tyskland – Danmark……3-0
Gerrit Engemann (nr. 23 på Europaranglisten for herrejunior) – Andreas Dilling (nr. 26 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-0 (11-6, 11-7, 11-2)
Dennis Klein (nr. 7 på Europaranglisten for herrejunior) – Rasmus Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-1 (11-9, 9-11, 15-13, 11-6)
Jonah Schlie (nr. 47 på Europaranglisten for herrejunior) – Jeppe Spottog (nr. 249 på Europaranglisten for herrejunior), 3-1 (7-11, 11-9, 11-6, 11-8)

Indledende pulje, fredag den 10/7, kl. 19.00
Slovakiet – Danmark……3-1
Adam Brat (nr. 84 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Andreas Dilling (nr. 26 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-2 (7-11, 15-13, 11-9, 7-11, 11-6)
Samuel Kaluzny (nr. 53 på Europaranglisten for herrejuniorer) – Rasmus K. Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-2 (11-9, 5-11, 11-8, 8-11 efter 7-4, 15-13 efter 9-4, 10-8, 10-11, 11-12 og 12-13)
Tomas Kopanyi (nr. 71 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Jeppe Spottog (nr. 249 på Europaranglisten for herrejuniorer), 2-3 (11-7, 8-11, 11-8, 6-11, 5-11)
Samuel Kaluzny - Andreas Dilling, 3-0 (12-10, 13-11, 11-5)

Indledende pulje, lørdag den 11/7, kl. 13.00
Sverige – Danmark……3-0
Anton Källberg (nr. 1 på Europaranglisten for herrejuniorer) – Rasmus K. Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-0 (11-7, 11-4, 11-6)
Oscar Perman (nr. 40 på Europaranglisten for herrejuniorer) – Jeppe Spottog (nr. 249 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-1 (11-4, 7-11, 11-5, 11-8)
Simon Söderlund (nr. 48 på Europaranglisten for herrejuniorer) – Thor B. Christensen, 3-0 (11-7, 11-4, 11-8)
Tre nederlag i første kategori betyder, at de danske herrejuniorer slutter som nr. 4 af de 4 nationer i puljen. Dermed skal holdet spille en playoff-kamp for at komme blandt de 16 bedste nationer.

Playoff-kamp, søndag den 12/7, kl. 11.00
England – Danmark……3-2
Helshan Weerasinghe (nr. 42 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Rasmus K. Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-0 (11-8, 11-4, 11-5)
Tom Jarvis (nr. 66 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Andreas Dilling (nr. 26 på Europaranglisten for herrejuniorer), 0-3 (10-12, 8-11, 7-11)
Samue Mabey (nr. 119 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Jeppe Spottog (nr. 249 på Europaranglisten for herrejuniorer), 1-3 (4-11, 11-7, 3-11, 9-11)
Tom Jarvis - Rasmus K. Mikkelsen, 3-0 (13-11, 11-3, 11-5)
Helshan Weerasinghe – Andreas Dilling, 3-2 (9-11, 11-7, 13-11, 13-15, 12-10)
Herrejuniorerne skal nu spille nu placeringerne 17-28. I første omgang i 1 af 4 tre-nationers puljer.

Gruppe K, om placeringerne 17-28, mandag den 13/7, kl. 9.00
Danmark-Wales……3-0
Rasmus K. Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Christopher Griffiths, 3-1 (11-3, 7-11, 11-7, 13-11)
Andreas Dilling (nr. 26 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Ryan Oyler (nr. 164 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-2 (11-9, 8-11, 11-2, 6-11, 11-7)
Jeppe Spottog (nr. 249 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Callum Evans (nr. 342 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-1 (11-8, 11-8, 7-11, 12-10)

Gruppe K, om placeringerne 17-28, mandag den 13/7, kl. 15.00
Israel – Danmark……3-2
Aviv Ben-Ari (nr. 115 på Europaranglisten for herrejuniorer) – Andreas Dilling (nr. 26 på Europaranglisten for herrejuniorer), 0-3 (9-11, 9-11, 9-11)
Mathan Simon (nr. 54 på Europaranglisten for herrejuniorer) – Rasmus K. Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-1 (11-6, 6-11, 11-8, 11-9)
Yonatan Shusterman – Jeppe Spottog (nr. 249 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-2 (11-6, 9-11, 6-11, 11-8, 11-9)
Mathan Simon – Andreas Dilling, 1-3 (6-11, 7-11, 11-8, 5-11)
Aviv Ben-Ari – Rasmus K. Mikkelsen, 3-1 (11-9, 11-8, 7-11, 13-11)
Herrejuniorerne skal nu spille nu placeringerne 21-24.

Kamp om placeringerne 21-24, tirsdag den 14/7 kl. 9.00
Danmark – Estland……3-1
Thor B. Christensen – Artjom Hiisku (nr. 312 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-2 (8-11, 11-5, 11-7, 8-11, 11-9)
Rasmus K. Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Aleksandr Lusin (nr. 32 på Europaranglisten for herrejuniorer), 2-3 (11-4, 4-11, 10-12, 11-4, 6-11)
Jeppe Spottog (nr. 249 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Mihkel Pae (nr. 355 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-2 (7-11, 4-11, 13-11, 11-7, 11-6)
Rasmus K. Mikkelsen – Artjom Hiisku, 3-1 (11-9, 12-10, 5-11, 11-9)

Kamp om placeringerne 21-22, tirsdag den 14/7 kl. 15.00
Danmark – Ukraine……3-2
Thor B. Christensen – Bohdan Sinkevych, 2-3 (10-12, 9-11, 11-9, 11-8, 6-11)
Rasmus K. Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for herrejuniorer) – Kyrylo Samokysh (nr. 36 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-2 (11-6, 6-11, 11-7, 5-11, 11-8)
Andreas Dilling (nr. 26 på Europaranglisten for herrejuniorer) – Vseyolod Broiakovskyi, 3-1 (11-5, 11-5, 4-11, 12-10)
Thor B. Christensen – Kyrylo Samokysh, 0-3 (6-11, 2-11, 10-12)
Rasmus K. Mikkelsen – Bohdan Sinkevych, 3-0 (11-8, 11-9, 11-8)
Dermed slutter det danske herrejuniorhold som nr. 21.

SAMTLIGE DANSKE LANDSKAMPE VED UNGDOMS EM 2015:
Piger (4 sejre – 4 nederlag) startede i kategori 2
Placering: nr. 28
Danmark-Luxembourg 3-1
Danmark-Italien 1-3
Danmark-Estland 1-3
Danmark-Montenegro 3-2
Danmark-Wales 3-0
Danmark-Schweiz 3-1
Danmark-Irland 2-3
Danmark-Bulgarien 2-3

Damejunior (7 sejre – 2 nederlag) startede i kategori 2
Placering: nr. 25
Danmark-Ukraine 0-3
Danmark-Hviderusland 0-3
Danmark-Armenien 3-0
Danmark-Slovakiet 3-1
Danmark-Bosnien Hercegovina 3-0
Danmark-Letland 3-0
Danmark-Litauen 3-2
Danmark-Grækenland 3-1
Danmark-Østrig 3-1

Drenge (3 sejre – 5 nederlag) startede i kategori 1
Placering: nr. 21
Danmark-Rusland 0-3
Danmark-Tyrkiet 2-3
Danmark-Frankrig 0-3
Danmark-Grækenland 0-3
Danmark-Skotland 3-1
Danmark-Finland 1-3
Danmark-Ukraine 3-0
Danmark-Tjekkiet 3-0

Herrejunior (3 sejre – 5 nederlag) startede i kategori 1
Placering: nr. 21
Danmark-Tyskland 0-3
Danmark-Slovakiet 1-3
Danmark-Sverige 0-3
Danmark-England 2-3
Danmark-Wales 3-0
Danmark-Israel 2-3
Danmark-Estland 3-1
Danmark-Ukraine 3-2

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Kontaktperson tlf.: 
27 26 06 09
Kontaktperson e-mail: