Ungdoms EM, Bratislava

Dato: 
18.07.2015

- samtlige danske kampe i den individuelle turnering

 

Pige single
1. runde
Sophie Walløe, Danmark (nr. 65 på Europaranglisten for piger) – Radmila Tominjak, Serbien, 4-0 (11-8, 11-8, 11-8, 11-4)
Marharyta Baltushite, Hviderusland (nr. 17 på Europaranglisten for piger) - Louise Foldøy Steffens, Danmark, 4-1 (9-11, 11-9, 11-5, 11-1, 11-5)
Jana Bernard, Belgien (nr. 42 på Europaranglisten for piger) - Louise Andersen, Danmark, 4-0 (11-3, 11-1, 11-8, 11-6)
2. runde
Tania Plain, Rumænien (nr. 16 på Europaranglisten for piger) - Sophie Walløe, Danmark (nr. 65 på Europaranglisten for piger), 4-3 (11-7, 9-11, 11-1, 11-9, 11-13, 9-11, 11-8 efter 3-7)

Pige double
1. runde
Sophie Walløe, Danmark/Hanna Kjellson, Sverige – Felicia Faas/Rachel Gerarts, Holland, 3-1 (9-11, 11-9, 11-2, 11-8)
Andreea Hudusan/Krisztina Varga, Rumænien - Louise Foldøy Steffens/Louise Andersen, Danmark, 3-2 (5-11, 11-6, 15-13, 9-11, 11-2)
2. runde
Marharyta Baltushite/Ndezhda Bogdanova, Hviderusland - Sophie Walløe, Danmark/Hanna Kjellson, Sverige, 3-2 (11-8, 11-3, 8-11, 5-11, 11-7)

Drenge single
Kvalifikation
Thor B. Christensen, Danmark – Joshua Stacey, Wales, 4-1 (11-5, 11-5, 7-11, 12-10, 11-9)
Pero Tepic, Serbien – Peter Trans, Danmark, 4-0 (11-9, 11-7, 11-4, 11-1)
1. runde
Jakov Tica, Kroatien (nr. 70 på Europaranglisten for drenge) - Thor B. Christensen, Danmark, 4-2 (12-10, 7-11, 11-7, 11-3, 7-11, 11-6)
Harry Dai, England (nr. 73 på Europaranglisten for drenge) - Peter Svenningsen, Danmark (nr. 76 på Europaranglisten for drenge), 4-2 (11-13, 11-6, 11-9, 9-11, 11-9, 11-7)
Sune Pedersen, Danmark (nr. 143 på Europaranglisten for drenge) – Matej Siwiec, Tjekkiet (nr. 75 på Europaranglisten for drenge), 4-3 (5-11, 11-7, 3-11, 15-13, 12-10, 5-11, 11-8)
2. runde
Dragos Oprea, Rumænien (nr. 35 på Europaranglisten for drenge) - Sune Pedersen, Danmark (nr. 143 på Europaranglisten for drenge), 4-1 (11-5, 9-11, 11-5, 11-5, 11-8)

Drenge double
1. runde
Peter Svenningsen/Peter Trans, Danmark – Jakov Tica/Mario Banek, Kroatien, 3-1 (14-12, 10-12, 11-6, 11-6)
Thor B. Christensen/Sune Pedersen, Danmark – Sandro Soldo, Bosnien Hercegovina/Filip Radulovic, Montenegro, 3-0 (11-8, 11-8, 12-10)
2. runde
Tom Eise/Kirill Fadeev, Tyskland - Peter Svenningsen/Peter Trans, Danmark, 3-2 (11-6, 11-5, 8-11, 8-11, 11-3)
Tomas Koldas, Tjekkiet/Thomas Ziller, Østrig - Thor B. Christensen/Sune Pedersen, Danmark, 3-0 (11-4, 12-10, 11-9)

Damejunior single
Kvalifikation
Anisha Iyer, Danmark (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) – Panagiota Andrianou, Grækenland, 4-1 (11-6, 12-10, 5-11, 11-9, 11-8)
1. runde
Yuliya Synytsyna, Ukraine - Sofie Egeholt Bang, Danmark (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer), 4-1 (8-11, 13-11 efter 9-10, 11-9, 11-9, 11-9)
Claudia Caymel, Spanien (nr. 98 på Europaranglisten for damejuniorer) - Nicoline Koefoed, Danmark (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer), 4-1 (6-11, 11-3, 11-8, 11-7, 12-10)
Raquel Andrade, Portugal (nr. 101 på Europaranglisten for damejuniorer) - Anisha Iyer, Danmark (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer), 4-0 (11-4, 11-8, 12-10, 11-6)


Nicoline Koefoed er i kamp, mens resten af damejuniorlandsholdet og coach Yu Han Chen følger med fra bænken. Foto: Henk Hommes.

Damejunior double
1. runde
Sofie Egeholt Bang, Danmark/Emmilee Klein, Israel – Inga Birzniece, Letland/Jogaile Rudzinskaite, Litauen, 3-0 (11-7, 11-7, 11-7)
Nicoline Koefoed/Anisha Iyer, Danmark – Viktorija Majorova/Diana Rusinova, Letland, 3-1 (7-11, 12-10, 18-16, 11-8)
2. runde
Maria Malanina/Daria Chernoray, Rusland - Nicoline Koefoed/Anisha Iyer, Danmark, 3-1 (8-11, 11-6, 11-7, 11-7)
Leila Imre/Csilla Nagypal, Ungarn - Sofie Egeholt Bang, Danmark/Emmilee Klein, Israel, 3-0 (11-6, 11-7, 11-7)

Herrejunior single
Kvalifikation
Jeppe Spottog, Danmark (nr. 249 på Europaranglisten for herrejunior) – Ryan Oyler, Wales (nr. 164 på Europaranglisten for herrejunior), 4-2 (11-9, 11-9, 7-11, 9-11, 11-7, 11-4)
1. runde
Daniel Palacios, Spanien (nr. 128 på Europaranglisten for herrejunior) - Rasmus K. Mikkelsen, Danmark (nr. 102 på Europaranglisten for herrejunior), 4-3 (11-9, 11-7, 11-4, 10-12 efter 10-9, 7-11, 4-11, 12-10 efter 8-10)
Daniele Pinto, Italien (nr. 51 på Europaranglisten for herrejunior) – Jeppe Spottog, Danmark (nr. 249 på Europaranglisten for herrejunior), 4-1 (11-2, 11-5, 9-11, 11-3, 11-2)
Andreas Dilling, Danmark (nr. 26 på Europaranglisten for herrejunior) – Batuhan Ulucak, Tyrkiet (nr. 74 på Europaranglisten for herrejunior), 4-1 (10-12, 11-9, 11-9, 11-9, 11-7)
2. runde
Andreas Dilling, Danmark (nr. 26 på Europaranglisten for herrejunior) – Jordy Piccolin, Italien (nr. 46 på Europaranglisten for herrejunior), 4-3 (11-9, 4-11, 6-11, 4-11, 11-8, 11-6, 11-9)
3. runde
Andreas Dilling, Danmark (nr. 26 på Europaranglisten for herrejunior) – Malte Møregårdh, Sverige (nr. 17 på Europaranglisten for herrejunior), 4-2 (10-12 efter 10-8, 12-10 efter 8-10, 10-12 efter 10-8, 12-10 efter 8-10, 11-3, 11-9 efter 10-7)
4. runde, 1/8-finale
Alexandre Cassin, Frankrig (forsvarende Europamester i herrejunior single og nr. 2 på Europaranglisten for herrejunior) - Andreas Dilling, Danmark (nr. 26 på Europaranglisten for herrejunior), 4-0 (11-5, 11-6, 11-7, 11-8)

Herrejunior double
1. runde
Andreas Dilling/Rasmus K. Mikkelsen, Danmark – Kyrylo Samokysk/Vsevolod Broiakovskyi, Ukraine, 3-2 (11-6, 9-11, 3-11, 11-9, 12-10)
Batuhan Ulucak/Abdullah Talha Yigenler, Tyrkiet - Jeppe Spottog, Danmark/Colin Rengers, Holland, 3-1 (11-5, 11-7, 6-11, 11-9)
2. runde
Janos Bence Majoros/Mate Bruckner, Ungarn - Andreas Dilling/Rasmus K. Mikkelsen, Danmark, 3-1 (13-11, 11-8, 4-11, 11-7)

Pige/drenge mixed double
1. runde
Louise Andersen/Peter Svenningsen, Danmark - Joanna Sokolowska/Kacper Petas, Polen, 3-0 (11-8, 11-4, 11-6)
Sophie Walløe/Peter Trans, Danmark – Sofie Eriksson/Alex Naumi, Finland, 3-1 (14-12, 5-11, 11-9, 11-7)
Jan Valenta, Tjekkiet/Berenice Marteau, Frankrig - Louise Foldøy Steffens/Sune Pedersen, Danmark, 3-1 (11-3, 4-11, 11-7, 12-10)
2. runde
Louise Andersen/Peter Svenningsen, Danmark - Hanna Kjellson/Melker Nilsson, Sverige, 3-1 (11-8, 13-11, 9-11, 12-10)
Andreea Dragoman/Rares Sipos, Rumænien - Sophie Walløe/Peter Trans, Danmark, 3-1 (11-8, 5-11, 11-3, 11-7)
3. runde (1/16-finale)
Elina Rub/Maksim Grebnev, Rusland - Louise Andersen/Peter Svenningsen, Danmark, 3-0 (11-6, 11-6, 11-6)

Junior mixed double
Kvalifikation
Anisha Iyer, Danmark/Joao Reis, Portugal – Eleni Ofra/Georgios Tamatouros, Grækenland, 3-1 (16-14, 11-5, 9-11, 11-6)
1. runde
Anisha Iyer, Danmark/Joao Reis, Portugal – Veronica Mosconi/Nicholas Frigiolini, Italien, 3-0 (13-11, 11-7, 11-9)
Nicoline Koefoed/Rasmus K. Mikkelsen – Celine Reust/Filip Karin, Schweiz, 3-1 (9-11, 14-12, 11-5, 11-8)
Paulina Knyszewska/Marek Badowski, Polen - Sofie Egeholt Bang/Jeppe Spottog – Paulina Knyszewska/Marek Badowski, Polen, 3-1 (11-6, 13-15, 12-10, 11-6)
Raquel Andrade, Portugal/Andreas Dilling, Danmark – Elda Ehic/Luka Matkovic, Bosnien Hercegovina, 3-0 (11-9, 11-6, 11-3)
2. runde
Alina Nikitchanka, Hviderusland/Aleksandr Lusin, Estland - Anisha Iyer, Danmark/Joao Reis, Portugal, 3-1 (11-4, 9-11, 11-9, 11-6)
Tamara Pavcnik/Darko Jorgic, Slovenien - Nicoline Koefoed/Rasmus K. Mikkelsen, Danmark, 3-2 (11-9, 9-11, 11-9, 11-13, 13-11)
Nora Nilsen/Jon-Martin Hansen, Norge - Raquel Andrade, Portugal/Andreas Dilling, Danmark, 3-1 (11-9, 3-11, 11-9, 11-6)

Pige single, consolation
1. runde
Anezka Ilcikova, Tjekkiet – Louise Andersen, Danmark, 3-0 (11-6, 11-7, 11-7)
Louise Foldøy Steffens, Danmark – Krastina Ivanova, Bulgarien, 3-1 (11-6, 8-11, 11-9, 11-7)
2. runde, 1/8-finale
Viktoriya Kondratenko, Ukraine - Louise Foldøy Steffens, Danmark, 3-0 (11-6, 11-5, 11-7)

Damejunior single, consolation
1. runde
Maria Yovkova, Bulgarien (nr. 155 på Europaranglisten for damejuniorer) – Sofie Egeholt Bang, Danmark (nr. 177 på Europaranglisten for damejunior), 3-1 (6-11, 11-3, 11-8, 11-8)
Pihla Eriksson, Finland (nr. 279 på Europaranglisten for damejuniorer) – Nicoline Koefoed, Danmark (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-2 (7-11, 6-11, 11-9, 14-12, 11-7)
Shelli Gelman, Israel – Anisha Iyer, Danmark (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-1 (11-7, 11-7, 6-11, 11-5)

Drenge single, consolation
1. runde
Peter Svenningsen, Danmark (nr. 76 på Europaranglisten for drenge) – Noah Steif, Finland, 3-1 (11-5, 5-11, 11-3, 11-3)
Peter Trans, Danmark – Bachana Pasanidze, Georgien, Peter vinder på walkover.
Thor B. Christensen, Danmark – Josef Mizzi, Malta, 3-1 (11-3, 11-8, 9-11, 11-5)
2. runde
Peter Svenningsen, Danmark (nr. 76 på Europaranglisten for drenge) – Vladislav Ursu, Moldavien, 3-0 (12-10, 11-9, 11-8)
Peter Trans, Danmark – Alberto Moro, Luxembourg, 3-1 (11-9, 9-11, 11-6, 11-6)
Thor B. Christensen, Danmark – Collin Jager, Holland, 3-1 (7-11, 11-6, 14-12, 11-8)
3. runde, 1/8-finaler
Peter Svenningsen, Danmark (nr. 76 på Europaranglisten for drenge) – Anton Limonov, Ukraine (nr. 115 på Europaranglisten for drenge), 3-2 (11-3, 4-11, 11-9, 11-13, 11-5)
Peter Trans, Danmark – José Pedro Francisco Lavado, Portugal, 3-1 (6-11, 11-6, 11-5, 11-8)
Matija Novel, Slovenien - Thor B. Christensen, Danmark, 3-0 (11-5, 11-7, 11-6)
Kvartfinaler
Peter Svenningsen, Danmark (nr. 76 på Europaranglisten for drenge) – Tiago Li, Portugal, 3-2 (12-10, 14-16, 11-8, 2-11, 11-7)
Peter Trans, Danmark – Matej Siwiec (nr. 75 på Europaranglisten for drenge), Tjekkiet, 3-1 (11-8, 11-9, 12-14, 11-8)
Semifinaler
Jakub Zelinka, Slovakiet (nr. 62 på Europaranglisten for drenge) - Peter Svenningsen, Danmark (nr. 76 på Europaranglisten for drenge), 3-0 (11-4, 11-8, 11-9)
Peter Trans, Danmark – Dorian Girod, Schweiz (nr. 63 på Europaranglisten for drenge), 3-2 (7-11, 11-9, 12-10, 9-11, 11-4)
Finale
Jakub Zelinka, Slovakiet (nr. 62 på Europaranglisten for drenge) - Peter Trans, Danmark, 3-1 (11-9, 5-11, 13-11, 11-6)

Herrejunior single, consolation
1. runde
Basil Ayaou, Belgien (nr. 191 på Europaranglisten for herrejunior) – Rasmus K. Mikkelsen, Danmark (nr. 102 på Europaranglisten for herrejunior), 3-1 (13-11, 11-8, 8-11, 11-7)
Jeppe Spottog, Danmark (nr. 249 på Europaranglisten for herrejunior) – Nicholas Frigiolini, Italien (nr. 117 på Europaranglisten for herrejunior), 3-2 (11-3, 11-7, 5-11, 5-11, 11-9)
2. runde
Adam Brat, Slovakiet (nr. 84 på Europaranglisten for herrejunior) - Jeppe Spottog, Danmark (nr. 249 på Europaranglisten for herrejunior), 3-0 (11-7, 11-7, 11-5)

Følg kampene fra ungdoms EM LIVE her

Coach for drengelandsholdet Mads Skovsen og Sune Pedersen takker hinanden efter en kamp. Foto: Henk Hommes.

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Kontaktperson tlf.: 
27 26 06 09
Kontaktperson e-mail: