Ungdoms EM, Bratislava

Dato: 
14.07.2015
Yu Han Chen coacher Anisha Iyer ved ungdoms EM

- sådan gik det de danske landshold tirsdag

Piger
Gruppe O, om placeringerne 25-34, tirsdag den 14/7, kl. 9.00
Irland - Danmark……3-2
Kate Whelan - Sophie Walløe (nr. 65 på Europaranglisten for piger), 0-3 (7-11, 5-11, 7-11)
Katie McGlone (nr. 122 på Europaranglisten for piger) – Louise Andersen, 3-0 (11-4, 11-7, 11-8)
Whelan/McGlone - Andersen/Louise Foldoy Steffens, 3-1 (6-11, 13-11, 11-8, 12-10)
Katie McGlone – Sophie Walløe, 2-3 (5-11, 10-12, 11-9, 12-10 efter 8-10, 3-11)
Kate Whelan - Louise Andersen, 3-1 (11-6, 11-6, 7-11, 11-9)
Dermed slutter de danske piger som nr. 2 i gruppe P med tre sejre i fire kampe. De skal nu spille om placeringerne 27-28.

Kamp om placeringerne 27-28, tirsdag den 14/7 kl. 15.00
Bulgarien – Danmark……3-2
Kalina Hristova – Louise Foldoy Steffens, 3-0 (11-7, 11-9, 11-5)
Teodora Petkova - Sophie Walløe, 0-3 (12-14, 3-11, 4-11)
Hristova/Petkova - Steffens/Louise Andersen, 3-2 (9-11, 11-7, 4-11, 11-9, 11-8)
Kalina Hristova – Sophie Walløe, 1-3 (9-11, 8-11, 12-10, 8-11)
Teodora Petkova – Louise Foldoy Steffens, 3-1 (12-10, 18-20, 12-10, 11-8)
Dermed slutter det danske pigelandshold som nr. 28.

Damejunior
Gruppe P, om placeringerne 25-34, tirsdag den 14/7, kl. 9.00
Danmark-Grækenland……3-1
Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer) – Ifigeneia Isampaloglou, 3-1 (11-8, 7-11, 11-8, 11-6)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) – Panagiota Andrianou, 3-0 (11-5, 11-6, 11-3)
Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) – Georgia Chatzilygeroudi, 2-3 (11-9 efter 1-5, 6-11, 8-11, 11-6, 4-11)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) – Ifigeneia Isampaloglou, 3-1 (12-10, 11-8, 8-11, 11-8)
Dermed vinder de danske damejuniorer gruppe P med fire sejre ud af fire mulige og skal spille om placeringerne 25-26.

Kamp om placeringerne 25-26, tirsdag den 14/7 kl. 15.00
Danmark – Østrig……3-1
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) – Jessica Zlatilova (nr. 123 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-2 (11-3, 11-9, 2-11, 11-13, 11-9)
Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer) – Karoline Mischek (nr. 41 på Europaranglisten for damejuniorer), 0-3 (6-11, 10-12 efter 10-5, 7-11)
Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) – Sandra Fuchs (nr. 252 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-2 (14-12, 11-8, 6-11, 8-11, 11-9)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) – Karoline Mischek, 3-2 (5-11, 11-3, 7-11, 11-5, 11-8)
Dermed slutter det danske damejuniorhold som nr. 25 efter to nederlag - det ene til Hviderusland, der er i EM-finalen og det andet til Ukraine, der i 1/8-finalen tabte til Rumænien, der også er i finalen. Damejuniorholdet vandt derefter de næste syv kampe.
Anisha Iyer ved ungdoms EM 2015
Anisha Iyer (billedet) og resten af damejuniorholdet blev coachet til sejr i syv ud af ni kampe ved ungdoms EM af Yu Han Chen. Foto: Henk Hommes.

Drenge
Kamp om placeringerne 21-24, tirsdag den 14/7 kl. 9.00
Danmark - Ukraine……3-0
Sune Pedersen (nr. 143 på Europaranglisten for drenge) - Anton Limonov (nr. 115 på Europaranglisten for drenge), 3-2 (7-11, 11-9, 9-11, 11-8, 11-8)
Peter Svenningsen (nr. 76 på Europaranglisten for drenge) - Ostap Riznychenko, 3-0 (13-11, 11-9, 11-9)
Svenningsen/Peter Trans – Limonov/Volodymyr Lushnikov, 3-2 (11-8, 8-11, 9-11, 11-6, 11-7)

Kamp om placeringerne 21-22, tirsdag den 14/7 kl. 15.00
Danmark – Tjekkiet……3-0
Sune Pedersen (nr. 143 på Europaranglisten for drenge) - Matej Siwiec (nr. 75 på Europaranglisten for drenge), 3-2 (11-8, 11-7, 5-11, 8-11, 11-6)
Peter Svenningsen (nr. 76 på Europaranglisten for drenge) - Tomas Koldas (nr. 82 på Europaranglisten for drenge), 3-1 (9-11, 11-9, 11-9, 11-7)
Svenningsen/Peter Trans – Koldas/Siwiec, 3-2 (4-11, 7-11, 11-7, 11-9, 11-4)
Dermed slutter det danske drengehold som nr. 21.

Herrejunior
Kamp om placeringerne 21-24, tirsdag den 14/7 kl. 9.00
Danmark – Estland……3-1
Thor B. Christensen – Artjom Hiisku (nr. 312 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-2 (8-11, 11-5, 11-7, 8-11, 11-9)
Rasmus K. Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Aleksandr Lusin (nr. 32 på Europaranglisten for herrejuniorer), 2-3 (11-4, 4-11, 10-12, 11-4, 6-11)
Jeppe Spottog (nr. 249 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Mihkel Pae (nr. 355 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-2 (7-11, 4-11, 13-11, 11-7, 11-6)
Rasmus K. Mikkelsen – Artjom Hiisku, 3-1 (11-9, 12-10, 5-11, 11-9)

Kamp om placeringerne 21-22, tirsdag den 14/7 kl. 15.00
Danmark – Ukraine……3-2
Thor B. Christensen – Bohdan Sinkevych, 2-3 (10-12, 9-11, 11-9, 11-8, 6-11)
Rasmus K. Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for herrejuniorer) – Kyrylo Samokysh (nr. 36 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-2 (11-6, 6-11, 11-7, 5-11, 11-8)
Andreas Dilling (nr. 26 på Europaranglisten for herrejuniorer) – Vseyolod Broiakovskyi, 3-1 (11-5, 11-5, 4-11, 12-10)
Thor B. Christensen – Kyrylo Samokysh, 0-3 (6-11, 2-11, 10-12)
Rasmus K. Mikkelsen – Bohdan Sinkevych, 3-0 (11-8, 11-9, 11-8)
Dermed slutter det danske herrejuniorhold som nr. 21.

SAMTLIGE DANSKE LANDSKAMPE VED UNGDOMS EM 2015:
Piger (4 sejre – 4 nederlag) startede i kategori 2
Placering: nr. 28
Danmark-Luxembourg 3-1
Danmark-Italien 1-3
Danmark-Estland 1-3
Danmark-Montenegro 3-2
Danmark-Wales 3-0
Danmark-Schweiz 3-1
Danmark-Irland 2-3
Danmark-Bulgarien 2-3

Damejunior (7 sejre – 2 nederlag) startede i kategori 2
Placering: nr. 25
Danmark-Ukraine 0-3
Danmark-Hviderusland 0-3
Danmark-Armenien 3-0
Danmark-Slovakiet 3-1
Danmark-Bosnien Hercegovina 3-0
Danmark-Letland 3-0
Danmark-Litauen 3-2
Danmark-Grækenland 3-1
Danmark-Østrig 3-1

Drenge (3 sejre – 5 nederlag) startede i kategori 1
Placering: nr. 21
Danmark-Rusland 0-3
Danmark-Tyrkiet 2-3
Danmark-Frankrig 0-3
Danmark-Grækenland 0-3
Danmark-Skotland 3-1
Danmark-Finland 1-3
Danmark-Ukraine 3-0
Danmark-Tjekkiet 3-0

Herrejunior (3 sejre – 5 nederlag) startede i kategori 1
Placering: nr. 21
Danmark-Tyskland 0-3
Danmark-Slovakiet 1-3
Danmark-Sverige 0-3
Danmark-England 2-3
Danmark-Wales 3-0
Danmark-Israel 2-3
Danmark-Estland 3-1
Danmark-Ukraine 3-2

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Kontaktperson tlf.: 
27 26 06 09
Kontaktperson e-mail: