Ungdoms EM, Bratislava

Dato: 
13.07.2015

- efter mandagens kampe

 
Piger
Én sejr og to nederlag i anden kategori betyder, at de danske piger slutter som nr. 3 af de 4 nationer i puljen. Dermed skal holdet spille om placeringerne 25-34. I første omgang i en fem-nationers pulje og efterfølgende én endelig placeringskamp.

Gruppe O, om placeringerne 25-34, søndag den 12/7, kl. 15.00
Danmark - Montenegro……3-2
Louise Andersen - Ivona Petric, 0-3 (4-11, 6-11, 8-11)
Sophie Walløe - Nadja Sekulovic, 3-0 (11-3, 11-2, 11-3)
Andersen/Louise Foldoy Steffens – Petric/Sekulovic, 1-3 (8-11, 10-12, 11-9, 11-13)
Sophie Walløe - Ivona Petric, 3-1 (11-6, 2-11, 11-5, 14-12)
Louise Andersen - Nadja Sekulovic, 3-0 (12-10, 11-8, 11-4)

Gruppe O, om placeringerne 25-34, mandag den 13/7, kl. 9.00
Danmark - Wales……3-0
Louise Andersen – Lydia John, 3-2 (5-11, 11-8, 11-7, 8-11, 11-8)
Sophie Walløe – Beth Richards, 3-0 (11-4, 11-5, 11-8)
Walløe/Louise Foldoy Steffens – Richards/John, 3-1 (11-7, 5-11, 11-8, 11-6)

Gruppe O, om placeringerne 25-34, mandag den 13/7, kl. 15.00
Danmark – Schweiz……3-1
Louise Foldoy Steffens – Céline Credaro, 3-1 (6-11, 11-6, 11-9, 12-10)
Sophie Walløe – Mireille Kroon, 3-1 (6-11, 11-4, 11-7, 12-10)
Steffens/Louise Andersen – Credaro/Rehorek, 1-3 (11-7, 9-11, 8-11, 8-11)
Sophie Walløe – Céline Credaro, 3-0 (11-8, 11-5, 11-1)

Gruppe O, om placeringerne 25-34, tirsdag den 14/7, kl. 9.00
Danmark-Irland (tv-bord 1) (plac. 25-28)
Kamp om placeringerne 25-26 eller 27-28, tirsdag den 14/7 kl. 15.00
Danmark - ? (bord 3 eller 4)

Damejunior
To sejre og to nederlag i anden kategori betyder, at de danske damejuniorer slutter som nr. 3 af de 5 nationer i puljen. Dermed skal holdet spille om placeringerne 25-34. I første omgang i en ny fem-nationers pulje og efterfølgende én endelig placeringskamp.

Gruppe P, om placeringerne 25-34, søndag den 12/7, kl. 11.00
Danmark - Bosnien Hercegovina……3-0
Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer) – Ajla Salkic (nr. 280 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-2 (11-5, 9-11, 11-6, 7-11, 11-7)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) – Elda Ehic, 3-2 (11-9, 7-11, 6-11, 13-11 efter matchbold til Elda, 11-5)
Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) – Nedzma Mulalic, 3-0 (11-6, 11-5, 15-13)

Gruppe P, om placeringerne 25-34, søndag den 12/7, kl. 17.00
Danmark – Letland……3-0
Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer) – Inga Birzniece, 3-0 (11-2, 11-9, 11-6)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) – Diana Rusinova, 3-1 (11-8, 6-11, 11-8, 11-9)
Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) – Viktorija Majorova, 3-0 (11-5, 11-8, 11-5)

Gruppe P, om placeringerne 25-34, mandag den 13/7, kl. 15.00
Danmark – Litauen……3-2
Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer) – Egle Orlovaite (nr. 107 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-2 (6-11, 8-11, 14-12 efter 9-10 og 10-11, 11-6, 11-5)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) – Vanesa Razinskyte (nr. 256 på Europaranglisten for damejuniorer), 1-3 (11-9, 8-11, 8-11, 10-12)
Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) – Jogaile Rudzinskaite (nr. 237 på Europaranglisten for damejuniorer), 2-3 (11-4, 8-11, 11-7, 10-12 efter 10-8, 8-11)
Nicoline Koefoed – Egle Orlovaite, 3-2 (11-9, 3-11, 9-11, 11-6 efter 3-5, 11-4)
Sofie Egeholt Bang – Vanesa Razinskyte, 3-0 (11-7, 11-5, 11-5)

Gruppe P, om placeringerne 25-34, tirsdag den 14/7, kl. 9.00
Danmark-Grækenland (bord 13)
Kamp om placeringerne 25-26 eller 27-28, tirsdag den 14/7 kl. 15.00
Danmark – Norge/Østrig (bord 14 eller 15)

Drenge
Tre nederlag i første kategori betyder, at de danske drenge slutter som nr. 4 af de 4 nationer i puljen. Dermed skal holdet spille en playoff-kamp for at komme blandt de 16 bedste nationer.

Playoff-kamp, søndag den 12/7, kl. 9.00
Grækenland – Danmark……3-0
Vasileios Antoniadis (nr. 83 på Europaranglisten for drenge) – Peter Svenningsen (nr. 76 på Europaranglisten for drenge), 3-1 (8-11, 11-9, 11-7, 11-5)
Ioannis Sgouropoulos (nr. 11 på Europaranglisten for drenge) – Peter Trans, 3-1 (5-11, 11-4, 12-10, 11-4)
Antoniadis/Sgouropoulos – Svenningsen/Trans, 3-0 (11-9, 11-5, 11-7)
Drengene skal nu spille om placeringerne 17-28. I første omgang i 1 af 4 tre-nationers puljer.

Gruppe N, om placeringerne 17-28, søndag den 12/7, kl. 15.00
Danmark-Skotland……3-1
Sune Pedersen – Dylan Curry, 3-0 (14-12, 11-6, 11-8)
Peter Svenningsen – Calum Morrison, 2-3 (11-7, 6-11, 11-4, 5-11, 7-11)
Svenningsen/Peter Trans – Morrison/Keir Morton, 3-2 (11-8, 11-2, 8-11, 9-11, 11-3)
Sune Pedersen – Calum Morrison, 3-1 (7-11, 11-8, 11-7, 11-8)

Gruppe N, om placeringerne 17-28, mandag den 13/7, kl. 15.00
Finland – Danmark……3-1
Pedram Moradabbasi – Sune Pedersen, 1-3 (11-8, 6-11, 10-12, 8-11)
Alex Naumi – Peter Trans, 3-0 (11-7, 11-9, 11-8)
Moradabbasi/Naumi - Trans/Peter Svenningsen, 1-3 (11-7, 11-6, 8-11, 12-10)
Alex Naumi – Sune Pedersen, 3-1 (11-9, 9-11, 11-6, 11-9)
Drengene skal nu spille om placeringerne 21-24.

Kamp om placeringerne 21-24, tirsdag den 14/7 kl. 9.00
Danmark-Ukraine (bord 8)
Kamp om placeringerne 21-22 eller 24-24, tirsdag den 14/7 kl. 15.00
Danmark-Serbien/Tjekkiet (bord 10 eller 11)

Herrejunior
Tre nederlag i første kategori betyder, at de danske herrejuniorer slutter som nr. 4 af de 4 nationer i puljen. Dermed skal holdet spille en playoff-kamp for at komme blandt de 16 bedste nationer.

Playoff-kamp, søndag den 12/7, kl. 11.00
England – Danmark……3-2
Helshan Weerasinghe (nr. 42 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Rasmus K. Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-0 (11-8, 11-4, 11-5)
Tom Jarvis (nr. 66 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Andreas Dilling (nr. 26 på Europaranglisten for herrejuniorer), 0-3 (10-12, 8-11, 7-11)
Samue Mabey (nr. 119 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Jeppe Spottog (nr. 249 på Europaranglisten for herrejuniorer), 1-3 (4-11, 11-7, 3-11, 9-11)
Tom Jarvis - Rasmus K. Mikkelsen, 3-0 (13-11, 11-3, 11-5)
Helshan Weerasinghe – Andreas Dilling, 3-2 (9-11, 11-7, 13-11, 13-15, 12-10)
Herrejuniorerne skal nu spille nu placeringerne 17-28. I første omgang i 1 af 4 tre-nationers puljer. Vindes den skal herrejuniorerne spille om placeringerne 17-20.

Gruppe K, om placeringerne 17-28, mandag den 13/7, kl. 9.00
Danmark-Wales……3-0
Rasmus K. Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Christopher Griffiths, 3-1 (11-3, 7-11, 11-7, 13-11)
Andreas Dilling (nr. 26 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Ryan Oyler (nr. 164 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-2 (11-9, 8-11, 11-2, 6-11, 11-7)
Jeppe Spottog (nr. 249 på Europaranglisten for herrejuniorer) - Callum Evans (nr. 342 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-1 (11-8, 11-8, 7-11, 12-10)

Gruppe K, om placeringerne 17-28, mandag den 13/7, kl. 15.00
Israel – Danmark……3-2
Aviv Ben-Ari (nr. 115 på Europaranglisten for herrejuniorer) – Andreas Dilling (nr. 26 på Europaranglisten for herrejuniorer), 0-3 (9-11, 9-11, 9-11)
Mathan Simon (nr. 54 på Europaranglisten for herrejuniorer) – Rasmus K. Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-1 (11-6, 6-11, 11-8, 11-9)
Yonatan Shusterman – Jeppe Spottog (nr. 249 på Europaranglisten for herrejuniorer), 3-2 (11-6, 9-11, 6-11, 11-8, 11-9)
Mathan Simon – Andreas Dilling, 1-3 (6-11, 7-11, 11-8, 5-11)
Aviv Ben-Ari – Rasmus K. Mikkelsen, 3-1 (11-9, 11-8, 7-11, 13-11)
Herrejuniorerne skal nu spille nu placeringerne 21-24.

Kamp om placeringerne 21-24, tirsdag den 14/7 kl. 9.00
Danmark-Estland (bord 17)
Kamp om placeringerne 21-22 eller 24-24, tirsdag den 14/7 kl. 15.00
Danmark-Portugal/Ukraine (bord 21 eller 22)

DANSK PROGRAM TIRSDAG 14/7:
9.00: Piger (Danmark-Irland) tv-bord 1 Gruppe O (plac. 25-28)
9.00: Damejunior (Danmark-Grækenland) bord 13 Gruppe P (plac. 25-28)
9.00: Drenge (Danmark-Ukraine) bord 8 (plac. 21-24)
9.00: Herrejunior (Danmark-Estland) bord 17 (plac. 21-24)
15.00: Piger (Danmark placeringskamp) bord 3 eller 4
15.00: Drenge (Danmark placeringskamp) bord 10 eller 11
15.00: Damejunior (Danmark placeringskamp) bord 14 eller 15
15.00: Herrejunior (Danmark placeringskamp) bord 21 eller 22


Peter Trans i aktion for drengeholdet.
Forfatter: 
Carsten Egeholt
Kontaktperson tlf.: 
27 26 06 09
Kontaktperson e-mail: