Ungdoms EM, Bratislava

Dato: 
12.07.2015

- sådan er det gået danskerne

Lørdagen bød på to sejre begge til damejunior-holdet, der vandt over Armenien og Slovakiet.

Piger
Indledende pulje, fredag den 10/7, kl. 11.00
Danmark – Luxembourg……3-1
Louise Foldoy Steffens – Larissa Gales, 3-2 (9-11, 11-8, 11-4, 6-11, 12-10)
Sophie Walløe (nr. 65 på Europaranglisten for piger) – Julie Poncin, 3-0 (11-8, 11-5, 11-5)
Walløe/Louise Andersen – Gales/Poncin, 3-0 (12-10, 11-5, 14-12)
Sophie Walløe – Larissa Gales, 3-1 (11-6, 1-11, 11-9, 13-11)

Indledende pulje, lørdag den 11/7, kl. 9.00
Italien – Danmark……3-1
Jamila Laurenti – Louise Foldoy Steffens, 3-1 (7-11, 11-7, 11-7, 11-6)
Elisa Armanini (nr. 123 på Europaranglisten for piger) - Sophie Walløe (nr. 65 på Europaranglisten for piger), 3-1 (11-5, 11-4, 10-12, 11-7)
Martina Nino/Irene Favaretto – Walløe/Louise Andersen, 1-3 (8-11, 7-11, 11-5, 6-11)
Jamila Laurenti – Sophie Walløe, 3-1 (11-9, 5-11, 11-4, 11-9)

Indledende pulje, lørdag den 11/7, kl. 15.00
Estland – Danmark……3-1
Aleksandra Kuprikova – Louise Foldoy Steffens, 3-2 (8-11, 7-11, 11-8, 11-8, 11-6)
Sofia Geroiskaja – Sophie Walløe (nr. 65 på Europaranglisten for piger), 1-3 (11-9, 10-12, 1-11, 8-11)
Kuprikova/Geroiskaja – Walløe/Louise Andersen, 3-1 (12-10, 9-11, 12-10, 11-6)
Aleksandra Kuprikova – Sophie Walløe, 3-1 (10-12, 11-3, 11-8, 11-9)

Mellempulje, søndag den 12/7, kl. 15.00
Danmark-Montenegro (tv-bord 2)
Mellempulje, mandag den 13/7, kl. 9.00
Danmark-Wales (bord 17)
Mellempulje, mandag den 13/7, kl. 15.00
Danmark-Schweiz (bord 18)
Mellempulje, tirsdag den 14/7, kl. 9.00
Danmark-Irland (tv-bord 1)

Damejunior
Indledende pulje, fredag den 10/7, kl. 9.00
Ukraine – Danmark……3-0
Kateryna Kiziuk - Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-0 (11-8, 11-4, 11-6)
Solomiya Brateyko - Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-0 (11-9, 11-4, 11-6)
Yulya Synytsyna - Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for juniorer), 3-2 (6-11, 11-2, 11-7, 9-11, 11-4)

Indledende pulje, fredag den 10/7, kl. 15.00
Hviderusland – Danmark……3-0
Alina Nikitchanka (nr. 14 på Europaranglisten for damejuniorer) - Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-1 (12-10 efter 8-10, 9-11, 11-6, 11-6)
Daria Trigolos (nr. 11 på Europaranglisten for junior) – Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-0 (11-8, 11-5, 11-3)
Hanna Patseyeva (nr. 20 på Europaranglisten for damejuniorer) - Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for juniorer), 3-1 (11-9, 5-11, 13-11 efter 9-10 og 10-11, 11-8)

Indledende pulje, lørdag den 11/7, kl. 9.00
Danmark – Armenien……3-0
Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer) - Elen Bakhchajyan, 3-1 (7-11, 11-5, 11-5, 11-3)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) - Svetlana Yeghiazaryan, 3-0 (11-9 efter 7-9, 11-5, 11-1)
Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) - Meri Hovhannisyan, 3-1 (4-11, 11-5, 11-8, 11-8)

Indledende pulje, lørdag den 11/7, kl. 19.00
Danmark – Slovakiet……3-1
Sofie Egeholt Bang (nr. 177 på Europaranglisten for damejuniorer) - Katarina Belopotocanova (nr. 109 på Europaranglisten for damejuniorer), 2-3 (9-11, 11-5, 11-4, 8-11, 9-11 efter 7-4)
Nicoline Koefoed (nr. 225 på Europaranglisten for damejuniorer) - Karolina Furkova (nr. 134 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-2 (9-11, 7-11, 11-9, 11-8, 11-9)
Anisha Iyer (nr. 324 på Europaranglisten for damejuniorer) – Monika Urikova (nr. 140 på Europaranglisten for damejuniorer), 3-2 (11-6, 5-11, 11-7, 9-11, 11-9 efter 5-1, 8-8 og 8-9)
Nicoline Koefoed - Katarina Belopotocanova, 3-0 (11-6, 11-8, 15-13)

Mellempulje, søndag den 12/7, kl. 11.00
Danmark-Bosnien Hercegovina (bord 21)
Mellempulje, søndag den 12/7, kl. 17.00
Danmark-Letland (bord 19)
Mellempulje, mandag den 13/7, kl. 15.00
Danmark-Litauen (bord 23)
Mellempulje, tirsdag den 14/7, kl. 9.00
Danmark-Grækenland (bord 13)

Drenge
Indledende pulje, fredag den 10/7, kl. 11.00
Rusland – Danmark……3-0
Artem Dvoynikov (nr. 9 på Europaranglisten for drenge) – Peter Svenningsen (nr. 76 på Europaranglisten for drenge), 3-0 (11-8, 11-6, 11-6)
Lev Katsman (nr. 18 på Europaranglisten for drenge) - Peter Trans, 3-0 (11-8, 11-5, 11-7)
Dvoynikov/Katsman – Svenningsen/Trans, 3-0 (11-6, 11-9, 11-8)

Indledende pulje, fredag den 10/7, kl. 17.00
Tyrkiet - Danmark……3-2
Sadettin Gencer (nr. 133 på Europaranglisten for drenge) - Peter Svenningsen (nr. 76 på Europaranglisten for drenge), 3-2 (15-13, 10-12, 8-11, 11-7, 11-7 efter 1-7)
Umut Emre Bassan (nr. 96 på Europaranglisten for drenge) - Peter Trans, 2-3 (9-11, 11-4, 4-11, 11-9, 9-11)
Selim Bilal/Tugay Yilmaz - Svenningsen/Trans, 1-3 (11-13, 5-11, 11-6, 8-11)
Umut Emre Bassan - Peter Svenningsen, 3-0 (13-11, 11-2, 11-9)
Sadettin Gencer – Peter Trans, 3-0 (11-4, 11-7, 12-10 efter 7-10)

Indledende pulje, lørdag den 11/7, kl. 11.00
Frankrig – Danmark……3-0
Jules Rolland (nr. 14 på Europaranglisten for drenge) - Sune Pedersen (nr. 143 på Europaranglisten for drenge), 3-0 (11-5, 11-7, 11-5)
Leo de Nodrest (nr. 12 på Europaranglisten for drenge) - Peter Trans, 3-0 (11-8, 12-10, 11-9)
Irvin Bertrand/Lilian Bardet - Trans/Svenningsen, 3-2 (11-8, 3-11, 9-11, 11-3, 11-6)

Playoff-kamp, søndag den 12/7, kl. 9.00
Danmark-Grækenland (bord 12)

Herrejunior
Indledende pulje, fredag den 10/7, kl. 13.00
Tyskland – Danmark……3-0
Gerrit Engemann (nr. 23 på Europaranglisten for herrejunior) – Andreas Dilling (nr. 26 på Europaranglisten for juniorer), 3-0 (11-6, 11-7, 11-2)
Dennis Klein (nr. 7 på Europaranglisten for herrejunior) – Rasmus Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for juniorer), 3-1 (11-9, 9-11, 15-13, 11-6)
Jonah Schlie (nr. 47 på Europaranglisten for herrejunior) – Jeppe Spottog (nr. 249 på Europaranglisten for herrejunior), 3-1 (7-11, 11-9, 11-6, 11-8)

Indledende pulje, fredag den 10/7, kl. 19.00
Slovakiet – Danmark……3-1
Adam Brat (nr. 84 på Europaranglisten for juniorer) - Andreas Dilling (nr. 26 på Europaranglisten for juniorer), 3-2 (7-11, 15-13, 11-9, 7-11, 11-6)
Samuel Kaluzny (nr. 53 på Europaranglisten for juniorer) – Rasmus K. Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for juniorer), 3-2 (11-9, 5-11, 11-8, 8-11 efter 7-4, 15-13 efter 9-4, 10-8, 10-11, 11-12 og 12-13)
Tomas Kopanyi (nr. 71 på Europaranglisten for juniorer) - Jeppe Spottog (nr. 249 på Europaranglisten for herrejunior), 2-3 (11-7, 8-11, 11-8, 6-11, 5-11)
Samuel Kaluzny - Andreas Dilling, 3-0 (12-10, 13-11, 11-5)

Indledende pulje, lørdag den 11/7, kl. 13.00
Sverige – Danmark……3-0
Anton Källberg (nr. 1 på Europaranglisten for juniorer) – Rasmus K. Mikkelsen (nr. 102 på Europaranglisten for juniorer), 3-0 (11-7, 11-4, 11-6)
Oscar Perman (nr. 40 på Europaranglisten for juniorer) – Jeppe Spottog (nr. 249 på Europaranglisten for juniorer), 3-1 (11-4, 7-11, 11-5, 11-8)
Simon Söderlund (nr. 48 på Europaranglisten for juniorer) – Thor B. Christensen, 3-0 (11-7, 11-4, 11-8)

Playoff-kamp, søndag den 12/7, kl. 11.00
Danmark-England (bord 12)

DANSK PROGRAM SØNDAG 12/7:
9.00: Drenge (Danmark-Grækenland) bord 12 Playoff-kamp 2
11.00: Herrejunior (Danmark-England) bord 12 Playoff-kamp 2
11.00: Damejunior (Danmark-Bosnien Hercegovina) bord 21 Gruppe P
15.00: Piger (Danmark-Montenegro) tv-bord 2 Gruppe O
17.00: Damejunior (Danmark-Letland) bord 19 Gruppe P

DANSK PROGRAM MANDAG 13/7:
9.00: Piger (Danmark-Wales) bord 17 Gruppe O
15.00: Piger (Danmark-Schweiz) bord 18 Gruppe O
15.00: Damejunior (Danmark-Litauen) bord 23 Gruppe P

DANSK PROGRAM TIRSDAG 14/7:
9.00: Piger (Danmark-Irland) tv-bord 1 Gruppe O
9.00: Damejunior (Danmark-Grækenland) bord 13 Gruppe P

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Kontaktperson tlf.: 
27 26 06 09
Kontaktperson e-mail: