Internationalt nyt

Kategori: 
Dato: 
01.12.2017

- stort og småt. Uddrag af bl.a. de seneste danske resultater rundt omkring i Europa.

ITTF varsler store ændringer
I november har ITTF orienteret om, at man er godt i gang med de mål og visioner, der blev sat for et halvt år siden. En ny æra for organisationen. Læs mere her

Team Maze klar til finalen
I den nye liga T2 Asia Pacific Table Tennis League med 24 af verdens bedste spillere vandt Michael Maze´s hold med den tidligere danske europamester som coach den indledende runde og er nu klar til finalen, der spilles fra den 7.- 9. december i Malaysia. Her møder Team Maze den tidligere verdensmester Jörgen Perssons hold Team Persson. Læs mere her

ITTF Star Awards 2017
Torsdag den 14. december afholdes ITTF Star Awards 2017 i Astana, Kasakhstan. Se hvem der hædres med årets priser. Læs mere her

World Tour Grand Finals, Astana, Kasakhstan
Europamestrene i herredouble Jonathan Groth og Patrick Franziska, Tyskland har kvalificeret sig til World Tour Grand Finals sammen i herredouble. Der spilles i Kasakhstan i dagene 14.- 17. december 2017. Se hvem der har kvalificeret sig og læs mere her

Svensk tv sender fra VM i Halmstad
Når der i dagene 29/4-6/5-2018 spilles hold-VM i Sverige er det første gang siden 1992, at der spilles et VM i bordtennis i Sverige. Det svenske bordtennisforbund (SBTF) har sammen med Sveriges Television (SVT) lavet en aftale om sendingsrettighederne for VM. Aftalen sikrer sendinger på SVT’s hovedkanaler. Det er første gang i 20 år, at et VM sendes på direkte tv.
350-400 millioner forventes via tv-sendinger at følge VM fra hele verden. Bordtennissporten har i dag 226 medlemslande i sit internationale forbund ITTF og er med det størst i verden. På de sociale medier regnes bordtennis som den tredje største sport. Bordtennis er hvordan man end regner på det verdens største individuelle sport.

Landstræner Linus Mernsten kommenterer EM-lodtrækningen
”Det er en hård pulje med nogle af verdens bedste nationer Sverige og Spanien, som altid præsterer godt i holdturneringer. Sverige bliver en fantastisk udfordring med forhåbentlig fulde haller i begge opgør. Her er vi selvfølgelig “underdogs”, men jeg er helt overbevist om at på en god aften, kan vi vinde. Sverige har fire spillere blandt de 50 bedste i verden, og vi skal spille vores bedste for at kunne vinde de tre kampe i holdkampen. Kristian Karlsson, Mattias Karlsson, Pär Gerell og Anton Källberg spiller alle i Champions League.
Spanien med en stærkt forbedret Alvaro Robles samt de rutinerede Carlos Machado og Jesus Cantero er et stærkt hold med tre forskellige spilletyper, som altid præsterer flot i holdturneringer. Senest ved EM, hvor de blev nr. 9. Vores holdspirit er god. Vi er et hold bestående af kun ventrehåndede spillere, så har vi også forskellige spillesystemer. Vores hold er i fin udvikling, og det kommer til at være udfordrende og lærerigt for os at møde så stærke hold. Jeg er sikker på, at hverken Sverige eller Spanien havde håbet på at trække Danmark fra det sidste seedningslag i A-kategorien. Vores mål er helt klart: Vi skal til EM!”

Groth nåede kvartfinalen ved Swedish Open
Kinesiske Xu Xin (nr. 3 i verden) stoppede en fremadstormende Jonathan Groth i kvartfinalen ved World Tour Swedish Open i Stockholm, der blev afviklet fra 13-19/11-2017. Kineseren vandt med 4-1 i sæt over danskeren, der forinden havde besejret både Sangsu Lee, Korea (nr. 13 i verden) og Kenta Matsudaira, Japan (nr. 9 i verden). Læs mere her

Tysk triumf i Magdeburg
Ved den stærkt besatte World Tour-afdeling German Open i Magdeburg fra 7-12/11-2017 mødtes de to tyskere Dimitrij Ovtcharov og Timo Boll i finalen i herresingle, hvor det igen blev Ovtcharov, der trak det længste strå, da han vandt med 4-3 (9-11, 11-5, 11-9, 6-11, 11-7, 7-11, 11-6) og dermed sikrede sig sin fjerde sejr i herresingle på ITTF’s World Tour i 2017. Jonathan Groth tabte i den sidste kamp i kvalifikationen med 3-4 i sæt til Yu Zhou fra Kina efter at have været foran med 3-1 i sæt. Læs mere her

Hvem er udtaget?
Du kan se alle officielle udtagelse på DBTU’s hjemmeside. I den sorte topbjælke kan du under ”Talent & Elite” finde punktet ”International deltagelse”. Du kan også se dem ved at klikke her

Danske spillere i udenlandske klubber
På DBTU’s hjemmeside kan du i den sorte topbjælke under ”Talent & Elite” finde punktet ”Danske spillere i udlandet”. Her kan du følge de danske spillere i deres udenlandske ligaer. Klik på ligaen, hvis du vil se yderligere statistik på hver enkelt. Kom til oversigten her

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Kontaktperson tlf.: 
27 26 06 09
Kontaktperson e-mail: