Anders Lind tabte 1/8-finalen

Dato: 
10.05.2019

- med 3-4 mod verdens nr. 30 Daniel Habesohn, Østrig i herresingle ved Challenge Slovenia Open i Otocec.

På billedet Anders Lind ved Croatia Open i 2018. Foto: Rémy Gros.

Stefanie H. Christensen, Izabell Nørlem og Tobias Rasmussen måtte alle se sig slået i kvalifikationen ved Challenge Slovenia Open i Otocec, hvor Anders Lind holdt sin seedning (nr. 15), da han lørdag eftermiddag tabte i 1/8-finalen til østrigske Daniel Habesohn.

Herresingle, 1. runde, fredag den 10. maj, kl. 12.25 (bord 4)
Anders Lind, Danmark (nr. 85 på vr.) - Amin Ahmadian, Iran (nr. 369 på vr.), 4-2 (8-11, 11-9, 7-11, 11-8, 11-4, 11-2)

Herresingle, 2. runde, fredag den 10. maj, kl. 19.40 (bord 2)
Anders Lind, Danmark (nr. 85 på vr.) - Deni Kozul, Slovenien (nr. 91 på vr.), 4-3 (11-9, 9-11, 12-10, 9-11, 11-8, 9-11, 11-7). Se kampen her

Herresingle, 1/8-finale, lørdag den 11. maj, kl. 14.55 (bord 8)
Daniel Habesohn, Østrig (nr. 30 på vr.) - Anders Lind, Danmark (nr. 85 på vr.), 4-3 (9-11, 12-14, 11-8, 11-5, 11-8, 9-11, 11-9 efter 6-8 og 8-9)

Fra onsdag og torsdag:
Damesingle, kvalifikation, pulje 19, onsdag 8/5 kl. 9.40 (bord 9)
Stefanie H. Christensen, Danmark - Nathaly Paredes, Ecuador, 3-2 (11-8, 7-11, 11-7, 9-11, 11-9)
Damesingle, kvalifikation, pulje 19, torsdag 9/5 kl. 11.45 (bord 9)
Orawan Paranang, Thailand - Stefanie H. Christensen, Danmark, 3-1 (11-8, 9-11, 11-5, 11-1)

Damesingle, kvalifikation, pulje 25, onsdag 8/5 kl. 10.20 (bord 5)
Haruna Ojio, Japan - Izabell Nørlem, Danmark, 3-0 (11-3, 11-2, 11-2)
Damesingle, kvalifikation, pulje 25, onsdag 8/5 kl. 15.00 (bord 5)
Alicia Cote, Canada - Izabell Nørlem, Danmark, 3-0 (11-7, 11-9, 11-7)

Herresingle, kvalifikation, pulje 14, onsdag 8/5 kl. 16.20 (bord 3)
Carlo Rossi, Italien - Tobias Rasmussen, Danmark, 3-1 (11-6, 10-12, 11-6, 11-5)
Herresingle, kvalifikation, pulje 14, torsdag 9/5 kl. 14.00 (bord 3)
Tobias Rasmussen, Danmark - Tibor Spanik, Slovakiet, 3-2 (11-5, 8-11, 11-5, 6-11, 11-6)

Herredouble, kvalifikation, 2. runde, torsdag 9/5 kl. 18.00 (bord 8)
Ho Man Kwan/Ming Hong Li, Hongkong - Anders Lind/Tobias Rasmussen, Danmark, 3-0 (21-19, 11-9, 11-6)

Damedouble, kvalifikation, 2. runde, torsdag 9/5 kl. 16.50 (bord 3)
Stefanie H. Christensen/Izabell Nørlem, Danmark - Rachel Moret, Schweiz/Andrea Todorovic, 3-2 (5-11, 11-7, 10-12, 12-10. 11-6)

Damedouble, kvalifikation, 3. runde, torsdag 9/5 kl. 18.35 (bord 6)
Bernadett Balint/Mercedes Nagyvaradi, Ungarn - Stefanie H. Christensen/Izabell Nørlem, Danmark, 3-1 (11-2, 11-5, 11-13, 11-6)

Følg turneringen her

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Kontaktperson tlf.: 
27 26 06 09
Kontaktperson e-mail: