Afbud til ungdoms Top 12

Dato: 
23.01.2019

- en skadet Cristian David Hold, Silkeborg melder fra til Top 12 for ungdom, der afvikles den 26.- 27. januar 2019 i Ribe.

På billedet Cristian David Hold, der har meldt afbud til ungdoms Top 12 pga. en skade. Foto: Privat.

I drenge-rækken er førstereserven Alexander Attrup Mejer, Hillerød hermed indkaldt til ungdoms Top 12 - og han har meldt sig klar.


Alexander Attrup Mejer bliver Hillerøds femte spiller i drengerækken ved ungdoms Top 12, hvor klubben i alt deltager med 11 spillere.

Se dommerplan og læs mere om ungdoms Top 12 her

I Ejby-hallerne i Lille Skensved blev der afviklet kvalifikationsstævne til ungdoms Top 12, der afvikles den 26.- 27. januar 2019 i Ribe.
Se alle resultater fra Kval. Top 12 her

Der var hård kamp om de resterende pladser i hver af de seks rækker. Nu er de sidste spillere fundet, og hele Top 12 feltet samt reserver kan ses herunder med de forhåndskvalificerede i fed skrift.
Se også vedhæftede information om overnatningsmuligheder m.m.

I forbindelse med Kval. Top 12-stævnet blev der afviklet en uofficiel Top 12 række for puslinge. Mikkel Balslev Larsen, Viby gik ubesejret igennem rækken og vandt foran Algot Erik Thue Jensen, Gladsaxe, der var bedst i det indbyrdes regnskab mellem Jeppe Grønborg, Viby (der blev nr. 3) og Erik Høier, Gladsaxe (der blev nr. 4). Det var værd at bemærke, at fem af de 12 spillere var fra BTK Viby. Læs også hvordan det gik i denne række i 2017 her

Da spillergrundlaget var for lille, valgte Lokalunionerne ikke at afvikle en yngre pige række ved Kval. Top 12. Man har nu på baggrund af diverse ratinglister og klubkontakter udtaget følgende fire spillere:
Laura Bruun Harder, Allerød
Mille Marie Birkmose Søndergaard, Allerød
Jessieca Vorre, Nørreå
Matilde Marie Bitsch, HBTK 74

Vær opmærksom på at udtagelsen jf. konceptet kun er offentliggjort på dbtu.dk.

Læs koncepterne for henholdsvis "Kval. Top 12" og "ungdoms Top 12" her

Herunder kan du se de spillere, der i 2019 er kvalificeret til ungdoms Top 12:

DAME U21/JUNIOR

1. Line Tækker Tarbensen, Esbjerg
2. Jocefina Daoya Haagensen, Hvidovre
3. Louise Andersen, Ribe
4. Louise Jakobsen, Greve
5. Mia Dong, Virum
6. Sally Maribo, Viby
7. Mie Schou Salhauge, Hvidovre
8. Laura Schyberg, Hillerød
9. Ida Bønding Schøsler, Silkeborg
10. Anisha Iyer, Greve
11. Celine Sophie Røn Andersen, Hillerød
12. Josephine R. Christensen, Silkeborg
Agnete Kranker, Brønderslev - AFBUD
Reserve
1. Amalie Ipsen, Helsingør

PIGE
1. Sia Mann Sinding, Rønde
2. Ann-Christine Rosager Chr., Hvidovre
3. Anna V. Ansø, Brønderslev
4. Mille Lyngsø Stoffregen, Silkeborg
5. Malene Dyrby Hansen, Viby
6. Freja Nielsen, Brøndby
7. Rebecca Mejer, Hillerød
8. Ida Balk-Møller, Amager
9. Emilie Wraa, Brøndby BC
10. Mira Slangerup, Slangerup
11. Victoria Berthelsen, Amager
12. Lærke Krag-Andersen, Allerød
Reserver
1. Zandra Lassen, Roskilde
2. Julie Holbæk Hedeman, Hep, Ringe

YNGRE PIGE
1. Emma Eckeroth, Allerød
2. Sofie Eckeroth, Allerød

3. Maja Helene Hansen, Triton
4. Nikoline Kure, Amager
5. Mille Helene Hansen, Triton
6. Amalia Sophie Skulska, Silkeborg
7. Emma Vendelbo Clement, Virum
8. Mathilde Andersen, Sjørring
9. Mille Birkmose Søndergaard, Allerød
10. Matilde Marie Bitsch, HBTK 74
11. Laura Bruun Harder, Allerød
12. Jessieca Vorre, Nørreå

Mht. 9-12 (se teksten ovenfor).

HERRE JUNIOR
1. Daniel Simonsen, Hillerød
2. Mikkel Emborg, Virum
3. Simon Larsen, Silkeborg
4. Bjarke Krog, B75
5. Theo Dyekjær, Virum
6. Emil Lynge Sørensen, København
7. Emil Friis Hansen, Brønshøj
8. Anders Reutzer Sørensen, Københ.
9. Patrick Skarsholm, Greve
10. Lukas Bonderup, OB
11. Niels-Anton Tybirk Le Marc, Viby
12. Nicklas Boldt Hansen, Nyråd IF
Reserver
1. Matias Larsen, Silkeborg
2. Romeo Rabade-Lieber, Roskilde

DRENGE
1. Noah Tolstrup Hvid, OB
2. Viktor Oksfeldt, Viby
3. Alexander Sønderby Hansen, Hillerød
4. William Falkenstjerne Beck, Hillerød
5. Sofus K. Andreasen, Virum
6. Carl Carstensen Køngerskov, Hillerød
7. Thorbjørn Mindedal Weichert, Hvid.
8. Jacob Laursen, Team Nørreå
9. Mikkel Papsø, Silkeborg
10. Asbjørn Thomsen, OB
11. Kristoffer Rasmussen, Hillerød
12. Alexander Attrup Mejer, Hillerød
Cristian David Hold, Silkeborg - AFBUD
Reserve
1. Emil Sørensen, Trelleborg

YNGRE DRENGE
1. David Lund Heinig, Virum
2. Domynikas Samuolis, Hillerød
3. Oliver Skouboe Berntsen, Hvidovre
4. Albert Wolfsberg, Hillerød
5. Laust Ravn Johansen, Sisu/MBK
6. Lasse Fly Kristensen, Viby
7. Jacob Petersen, Kvik Næstved
8. Johannes Grønborg, Viby
9. Rasmus Balslev Larsen, Viby
10. Kasper Bronnee Møller, Virum
11. Simon Vonebjerg, Triton
12. Daniel Luong Søemosegaard, Allerød
Reserver
1. Kresten Christensen, OB
2. Ruben Kristensen, København

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Kontaktperson: 
Claus Arnsbæk (Eliteudvalget)
Kontaktperson tlf.: 
42 80 98 44
Kontaktperson e-mail: