Afbud til Ungdoms Top 12

Dato: 
25.01.2018

- Martin Buch Andersen melder fra. Se puljer, lodtrækning og kamprækkefølge.

Ungdoms Top 12 afvikles den 27.- 28. januar 2018 i Brøndby (se herunder).

Læs meget mere om Top 12 her

Se puljer, lodtrækning og kamprækkefølge her

Bemærk:
Eliteudvalget er blevet gjort opmærksom på at det gældende koncept kan give en uhensigtsmæssig spillerækkefølge, hvor klubkammerater mødes sent i turneringen.
Vi/eliteudvalget har derfor valgt at tilpasse §12 i konceptet. Den tilpassende tekst kan ses herunder. Spillere fra sammen klub vil derfor altid være i samme indledende pulje, men er begge i top 4 afvikles deres kamp i puljens sidste runde.

§ 12: Seedning og indplacering af spillere. 
Stk. 1: Der seedes 4 spillere i hver række. Nr. 1 og 4 placeres i pulje 1. Nr. 2 og 3 placeres i pulje 2. 
Stk. 1.1: Har en klub 2 spillere i Top 4 indplaceres de dog i samme indledende pulje. 
              Deres indbyrdes kamp afvikles i runde 5/sidste puljerunde. 
Stk. 2: Der seedes på baggrund af spillernes ratingtal på lodtrækningstidspunktet. 
Stk. 3: Indbyrdes opgør mellem spillere fra samme klub skal afvikles så tidligt i turneringen som muligt.
             Dog jvf. stk.1.1.  Således placeres spillere fra samme klub i samme indledende pulje.

Mvh. DBTUs Eliteudvalg

Top 12-feltet samt reserver kan ses herunder med de forhåndskvalificerede i fed skrift.

Herunder kan du se de 71 spillere, der i 2018 er kvalificeret til ungdoms Top 12:

DAME U21/JUNIOR

Annie Hedlund, Hasle
Line Tækker Tarbensen, Esbjerg
Louise Andersen, Greve
Tone Juhl Pedersen, Silkeborg
Thea Amalie Nielsen, Silkeborg
Karoline Petersen, Brøndby
Laura Lilholt, Knudsker
Louise Jakobsen, Greve
Mie Schou Salhauge, Hvidovre
Agnete Kranker, Brønderslev
Amalie Nørgaard, Brønderslev
Vakant

Nicoline Koefoed, Hasle - AFBUD
Sofie Egeholt Bang, Kbh. - SKADET
Sophie Walløe, Brønshøj - SKADET
Kamilla S. Petersen, Brøndby - AFBUD
Kornelia Jönsson, Hasle - SKADET

PIGE
Jocefina Haagensen, Hvidovre
Sally Maribo, Rønde
Ida Bønding Schøsler, København
Ann-Christine Rosager C., Hvid.
Sara Andersen, Sjørring
Anna V. Ansø, Brønderslev
Amalie Ipsen, Helsingør
Sophie Svansø, Nyborg
Ida Stahlsmidt, B75
Emilie Wraa, Brøndby BC
Klara H. Christensen, Nyborg
Julie Holbæk Hedemann, HEP Ringe
Reserver
1. Zandra Lassen, Roskilde
2. Maria Molina, Hep Ringe

YNGRE PIGE
Laura Schyberg, Hillerød
Malene Dyrby Hansen, HØST
Mille Lyngsø Stoffregen, Silkeborg
Rebecca Mejer, Hillerød
Sia Mann Sinding, Rønde
Maja Helene Hansen, Triton
Freja Nielsen, Brøndby BC
Ida Balk-Møller, Amager
Sofie Eckeroth, Allerød
Emma Eckeroth, Allerød
Mille Helene Hansen, Triton
Nikoline Kure, Amager
Reserver
1. Olivia Larsson, Tuse IF
2. Mathilde Andersen, Sjørring

HERRE JUNIOR

Daniel Simonsen, Hillerød
Peter Svenningsen, Hillerød
Mikkel Emborg, Brønshøj
Bjarke Krog, Brønderslev
Simon Larsen, Silkeborg
Marius Dam, Viby
Benjamin Karl Nielsen, Brøns.
Emil Friis Hansen, Brøndby
Oscar Hovmøller, Viby
Victor Amstrup, Silkeborg
Emil Lynge Sørensen, København
Romeo Rabade-Lieber, Roskilde

Thor B. Christensen, Brøns. - SKADET
Mickey Elsborg, Vejle - SKADET

Martin Buch Andersen, Brøns. - SYG

Reserve
1. Jens Klein-Døssing, OB

DRENGE
Anders Reutzer Sørensen, Kbh.
Cristian David Hold, Silkeborg
Matias Larsen, Silkeborg

Theo Dyekjær, Virum
Niels-Anton Tybirk Le Marc, Viby
Noah Tolstrup Hvid, OB
Patrick Skarsholm, Greve
Nicklas Boldt Hansen, Greve

Andreas Andersen, B75
Nicolas Holm Larsen, Roskilde
Lasse Mørch, Viby
Thorbjørn Mindedal Weichert, Hv.
Reserver
1. William F. Beck, Hillerød
2. Felipe Matarese, Hillerød

YNGRE DRENGE
Carl Carstensen Køngerskov, Hille.
Viktor Oksfeldt, Viby
Jacob Laursen, Brønderslev
Jonatan Feddersen, Ribe
Asbjørn Thomsen, OB
David Lund Heinig, Virum
Nick Tran, Triton
Sofus K. Andreasen, Virum
Malte Bror Poulsen, Virum
Oliver Skouboe Berntsen, Hvid.
Albert Wolfsberg, Hillerød
Kresten Christensen, OB
Reserver
1. Jacob Petersen, Kvik Næstved
2. Valdemar Vejlgaard, Slagelse

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Kontaktperson: 
Claus Arnsbæk (Eliteudvalget)
Kontaktperson tlf.: 
42 80 98 44
Kontaktperson e-mail: